Podróże śladami designu: Ateny

Podróże śladami designu: Ateny

Choć nasze pierwsze skojarzenia ze stolicą Grecji to górujący nad miastem Akropol i inne starożytne ruiny – Ateny mają też wiele do zaoferowania miłośnikom sztuki i nowoczesnego wzornictwa!

EMST

Wyprawę śladami designu warto rozpocząć od alei Syggrou, gdzie znajduje się Narodowe Muzeum Sztuki Współczesnej. Już sam budynek zwróci naszą uwagę – jego nowoczesna forma wyrastająca z  krajobrazu opuszczonych industrialnych pustostanów sprawi, że bez problemu trafimy w progi muzeum.

Na dwóch piętrach muzeum mieści się stała kolekcja, w skład której wchodzą dzieła artystów greckich i zagranicznych takich jak Stephen Antonakos, Vlassis Caniaris, Chryssa, Gary Hill, Ilja i Emilia Kabakow oraz Nikos Kessanlis. Muzeum dysponuje też przestrzenią na wydarzenia specjalne, wystawy czasowe i edukacyjne. Jeszcze przez kilka czerwcowych dni możemy tam podziwiać wystawę Good Design Greece (https://www.gooddesigngreece.com/), na której znajdziemy najlepsze projekty greckich projektantów mebli, ubrań, opakowań czy rozwiązań przyjaznych dla środowiska.

Aktualne wystawy w EMST najlepiej sprawdzić na stronie internetowej muzeum, pod TYM linkiem.

Design Plaza

Choć Design Plaza na pierwszy rzut oka może wyglądać jak zwykły sklep z artykułami wyposażenia wnętrz, jej przestronne sale wystawowe to znacznie więcej. W centrum mieści się także Muzeum Designu XX wieku – można zatem powiedzieć, że to właśnie tam bije serce ateńskiego wzornictwa. Muzeum mieści się na powierzchni 1200 m2, a meble, oświetlenie i przedmioty codziennego użytku, które się tam znajdują zostały zaprojektowane i wykonane przez wiodących projektantów i architektów tego okresu. Chronologicznie uporządkowane eksponaty to dzieła tak wybitnych nazwisk, takich jak Dali, Le Corbusier, Mackintosh, Eileen Gray czy Mart Stam.

Fundacja Sztuki i Muzyki V & M Theocharakis

Fani malarstwa nowożytnego obowiązkowo muszą wybrać się do muzeum w budynku Fundacji Sztuki i Muzyki V&M Theocharakisa. Gmach w latach 20. XX wieku został przebudowany tak, by łączył w sobie elementy neoklasycystyczne i te związane z francuską architekturą, dzięki czemu wyróżnia się na tle sąsiadujących budowli.

Na piątym piętrze budynku znajduje się ekspozycja stała obrazów greckiego malarza Spyrosa Papaloukasa. Jego twórczość łączy w sobie elementy sztuki bizantyjskiej i malarstwa postimpresjonistycznego. Fani malarstwa Van Gogha, Matisse’a cze Paula Cezanne’a z pewnością znajdą tu coś dla siebie. Abstrakcyjne formy, widoczne ślady pędzla i żywe kolory to znaki rozpoznawcze tego jednego z największych greckich współczesnych malarzy.

Muzeum Alex Mylona

Muzeum Alex Mylona jest ateńskim oddziałem Macedońskiego Muzeum Sztuki Nowoczesnej. Było to pierwsze muzeum sztuki nowoczesnej jakie powstało w Atenach, otwarto je pod koniec lat 70. Alex Mylona, której poświęcono muzeum, urodziła się w Atenach w 1920 roku. Studiowała rzeźbę w Ateńskiej Akademii Sztuk Pięknych i brała udział w licznych wystawach na całym świecie.

Artystka jeszcze za swojego życia chciała, by placówka nie tylko eksponowała artystyczny dorobek jej życia, ale też „zamiast mauzoleum była żywym organizmem” – dlatego dziś poza kolekcją stałą, muzeum organizuje ogromną ilość wystaw czasowych, programów edukacyjnych dla młodzieży, spektakle, koncertów i występów performatywnych.

Pirée

Dzień pełen wrażeń najlepiej zakończyć w tętniącej życiem dzielnicy portowej Piraeus. Obowiązkowym punktem do zobaczenia jest tam Pirée – wspaniałe, wielofunkcyjne centrum sztuki mieszczące się w zrewitalizowanym budynku przemysłowym. Otwarte w marcu 2016 roku i zaprojektowane przez Lab 71 Kosmas Karavas miejsce to nie tylko designerskie przestrzenie wystawowe, gdzie odbywają się salony artystyczne, koncerty i wystawy pop-up, ale także specjalnie zaprojektowana bar i kawiarnia, gdzie pod niesamowitymi żyrandolami miło zakończymy dzień pełen wrażeń.

To może Cię zainteresować