Podróże śladami designu: Mediolan

Podróże śladami designu: Mediolan

Mediolan to miasto targów. Organizowany tu Fashion Week przyciąga osoby z branży fashion, a prestiżowy Milan Design Week – designerów, architektów i projektantów z całego świata, którzy przyjeżdżają do stolicy Lombardii, by podpatrzyć nowości i trendy we współczesnym wzornictwie. To miasto ma jednak sporo do zaoferowania także poza wielkimi eventami. Dokąd trzeba się udać, by nacieszyć oczy doskonałym designem?

Turyści najczęściej rozpoczynają zwiedzanie Mediolanu od Piazza del Duomo, gdzie podziwiają zapierającą dech w piersiach, słynną gotycką katedrę. Usytuowana tuż obok Galleria Vittorio Emanuele, jedna z najstarszych na świecie galerii handlowych, przyciąga nie tylko fanów zakupów, ale też architektury.

Podróże śladami designu: Mediolan

Ceglany zamek Castello Sforzesco, znajdujący się w centrum miasta i wizyta w słynnych modowych butikach na Quadrilatero d’Oro na ogół wieńczą zwiedzanie. Dla miłośników dobrego designu Mediolan ma jednak znacznie więcej atrakcji. Oto wydarzenia i punkty, których nie można ominąć na swoim szlaku.

Czy wiesz, że…

W mediolańskiej bazylice Santa Maria Della Grazie znajduje się słynny obraz Leonarda da Vinci „Ostatnia wieczerza”.

Salone Internazionale del Mobile

(mediolański tydzień designu)

Strona internetowa: www.salonemilano.it

Data: 17-22 kwietnia 2018 r.

To największa w Europie impreza dotycząca designu, mebli i projektowania wnętrz. Przewiduje się, że tegoroczna 57. edycja targów mebli i designu zgromadzi 300 000 odwiedzających z ponad 165 krajów. Czekać na nich będzie 2000 wystaw, które zajmą powierzchnię 200 000 m2. Przedstawiać będą innowacyjne rozwiązania, łączące design, nowoczesne technologie i zrównoważony rozwój. Otwierane na zasadach biennale (co dwa lata) wystawy EuroCucina FTK (Technology For the Kitchen) oraz International Bathroom Exhibition przybliżą trendy w projektowaniu kuchni i łazienek. Warto zwrócić uwagę na SaloneSatellite, czyli sekcję prezentującą prace najciekawszych młodych projektantów (w wieku do 35 lat), która w tym roku sięga po inspiracje na Południe i odbywa się pod hasłem „Africa / Latin America: Rising Design – Design Emergente”.

Targi odbywają się głównie w miejscowości Rho pod Mediolanem, ale wiele wystaw znaleźć można również na terenie samego Mediolanu oraz w innych miejscach w Lombardii (to tzw. Fuori Salone, czyli targi zewnętrzne). Warto więc spacerować po mieście z szeroko otwartymi oczami i zaglądać do małych galerii, na pałacowe dziedzińce, a nawet na podwórka.

Podróże śladami designu: Mediolan

Triennale di Milano

Strona internetowa: www.triennale.org

Adres: Viale Alemagna 6

Muzeum designu, do którego powinien trafić każdy miłośnik dobrego wzornictwa i rzemiosła artystycznego. Wystawy stałe przeplatane są ekspozycjami czasowymi, które doskonale pokazują zmieniające się trendy – wśród tych na 2018 rok wyróżnić można np. „999. A collection of questions about contemporary living”, pełną namysłu nad współczesnym znaczeniem domu dla człowieka.

Podróże śladami designu: Mediolan

Armani/Silos

Strona internetowa: www.armanisilos.com

Adres: Via Bergognone 40

To miejsce, znajdujące się w dzielnicy Tortona, zachwyci pasjonatów architektury i niekonwencjonalnych rozwiązań. W postindustrialnym budynku, pełniącej wcześniej funkcję spichlerza (silosu) fabryki Nestlé z 1950 r., zaaranżowano muzeum poświęcone Giorgio Armaniemu, rozciągające się na przestrzeni czterech pięter. Interesujące są nie tylko same wystawy, prezentujące dorobek pochodzący z ponad czterech dekad pracy słynnego projektanta – inspiracji można szukać też w archiwum cyfrowym, w którym zgromadzono imponującą kolekcję projektów, rysunków technicznych, szkiców i fotografii.

Bar Luce, Fondazione Prada

Strona internetowa: www.fondazioneprada.org/barluce-en

Adres: Largo Isarco, 2

Prywatna fundacja muzealna Prady to nie tylko fascynujące ekspozycje sztuki współczesnej prezentowane w galerii założonej w połowie lat 90. przez Muccię Pradę. Będąc tu, koniecznie trzeba zajść do kawiarni, którą zaprojektował reżyser Wes Anderson. W jej wnętrzach możemy poczuć się jak na planie jednego z jego filmów. Bar Luce to charakterystyczne dla niego pastelowe kolory, meble w stylu vintage i stylowy eklektyzm, z jednoczesnym nawiązaniem do atmosfery typowej caffè Milanese.

Villa Necchi Campiglio

Strona internetowa: www.casemuseo.it/en/project/necchi-campiglio-eng

Adres: Via Mozart, 14

Lata 30. XX wieku, włoskie art déco, architekt Piero Portaluppi – czy potrzeba czegoś więcej? Zachwycające wnętrza siedziby jednej z najbogatszych włoskich rodzin (z pierwszym we Włoszech podgrzewanym basenem w pięknym, pełnym drzew ogrodzie) nawet dziś zaskakują wielością zastosowanych w nich innowacyjnych rozwiązań. Luksusową willę można zwiedzać 5 dni w tygodniu, oprócz poniedziałków i wtorków.

Warto też wiedzieć, że to w tych wnętrzach kręcono sceny filmu „Jestem miłością” z Tildą Swinton w roli głównej.

Będąc w Mediolanie, zajrzyj jeszcze do…

MUDEC – Museo delle Culture

Strona internetowa: www.mudec.it

To muzeum również znajduje się w postindustrialnej dzielnicy Tortona. Przestrzeń starych fabryk Ansaldo została zaadaptowana na potrzeby wystawiennicze przez studio Davida Chipperfielda. Ciekawe wystawy stałe, ukazujące dorobek różnych kultur, często wchodzą w dialog z dziełami prezentowanymi na wystawach czasowych – od lutego do czerwca 2018 r. podziwiać będzie można m.in. twórczość Fridy Kahlo.

To może Cię zainteresować