Podróże śladami designu: Paryż

Podróże śladami designu: Paryż

Miasto miłości? A może stolica mody? Nie tylko – Paryż to również idealna destynacja, by poznać dzieła designu na najwyższym, światowym poziomie.

Największe miasto Francji to miejsce o wielowiekowej historii i niewątpliwym artystycznym rodowodzie. Jego atrakcje turystyczne są niezliczone, a o ich popularności świadczą miliony turystów, każdego roku odwiedzający Luwr czy robiący sobie pamiątkowe zdjęcia pod wieżą Eiffla. Po obejrzeniu najważniejszych zabytków Paryża – zachwycającej gotyckiej katedry Notre Dame i Sainte-Chapelle, bazyliki Sacré Coeur na wzgórzu Montmartre, Panteonu czy ognistego Moulin Rouge – warto zarezerwować sobie czas by lepiej poznać to, co Paryż ma do zaoferowania miłośnikom doskonałego wzornictwa.

Kierunek – świątynie sztuki

Opisu Paryża nie sposób nie rozpocząć od muzeów. Tych narodowych, miejskich i prywatnych jest tu mnóstwo, wybór kilku będzie wiec nie lada wyzwaniem. My sugerujemy rozpocząć od podstaw, czyli skierować swe kroki do dzielnicy Beaubourg, a dokładnie do postmodernistycznego budynku z lat 70. projektu Renzo Piano i Richarda Rogersa. Centre Georges Pompidou to mekka miłośników sztuki nowoczesnej. To centrum kulturalne mieści w sobie kino, salę koncertową, strefę na spotkania i debaty oraz oczywiście Muzeum Sztuki Współczesnej. Paryskie Musée National d’Art Moderne mieści się na trzech najwyższych piętrach budowli. Można w nim nie tylko podziwiać dzieła współczesnych mistrzów (Andy Warhol, Richard Hamilton, Nam June Paik, Roy Lichtenstein, Jean Dubuffet czy Cindy Sherman), lecz także zaznajomić się z przedmiotami zaprojektowanymi przez najwyższej klasy designerów – choćby Philippe’a Starcka. Planując wyjazd warto zaznajomić się z planem czasowych wystaw w Centre Pompidou – do 30 kwietnia trwa tam m.in. interesująca retrospektywa prac Sheili Hicks, wykorzystującej w procesie twórczym różnego rodzaju tkaniny.

Więcej informacji: https://www.centrepompidou.fr/en

Zwiedzając paryskie doki

Kolejnym obowiązkowym punktem do zaznaczenia na naszej mapie będą położone nad Sekwaną doki. Cité de la Mode et du Design, czyli Centrum Mody i Designu zaprojektowane zostało przez duet architektów. Dominique Jacob i Brendan MacFarlane stworzyli śmiałą wizję, zainspirowaną nurtem przepływającej rzeki i architekturą magazynów portowych. Kilkupoziomowy budynek oplatają charakterystyczne, zielone „rękawy” zawierające wewnątrz schody. Les Docks to 6000 m² przestrzeni poświęconej na studia, atelier, galerie, restauracje i kluby. Znajduje się tu także Muzeum Art Ludique, prezentujące prace z dziedzin komiksu, mangi, animacji i gier wideo.

Często zmieniający się program wydarzeń najlepiej śledzić na stronie: http://www.citemodedesign.fr/en/

Wrzesień w blasku fleszy

Jeśli wiemy już, co zobaczyć w Paryżu, pozostaje pytanie: kiedy tam pojechać? Poza oczywistym wyborem wiosny czy lata, również jesień to doskonały czas na podróż do stolicy Francji. We wrześniu odbywają się tam dwa najważniejsze festiwale dla fanów designu: Paris Design Week i Maison & Objet. Na ten czas mogą też kupować bilet lotniczy miłośnicy mody: na przełomie września i października odbędzie się paryski tydzień mody, podczas którego na wybiegach zaprezentowane zostaną trendy wiosna/lato 2019. Paris Design Week, planowany od 7 do 15 września tego roku, to największe francuskie święto designu. Wtedy do Paryża zjeżdża się ponad 85 tysięcy miłośników wzornictwa, pragnących wziąć udział w jak największej liczbie wydarzeń, których organizatorzy planują ponad 200! Łączą też oni siły z drugim ważnym designerskim festiwalem – Maison & Objet. Założono go w 1995 roku, a tegoroczna edycja odbędzie się w dniach 7-11 września. Jest ono podzielone na dwie tytułowe części: „mieszkanie” oraz „przedmiot”. Dekoracje wnętrz oraz concept story prezentują wszystko, co należy wiedzieć, chcąc trzymać rękę na pulsie kreatywności i innowacji, a wśród licznych stoisk znaleźć można niezliczone dekoracje, meble, akcesoria, a nawet zapachy czy najnowsze cyfrowe rozwiązania dla domu.

Poznaj szczegółowy program paryskich tygodni designu na http://www.maison-objet.com/fr/paris-design-week

Podróże śladami designu: Paryż

Niekończąca się lista

Paryż zachwyca też wspaniałymi restauracjami, dziełami architektonicznymi, butikai i concept storami. Na swoją listę możesz wiec dopisać jeszcze następujące miejsca:

  • restauracja Monsieur Bleu, znajdująca się w słynnym Palais de Tokyo. Zaprojektowana przez architekta Josepha Diranda zachwyca nie tylko wysmakowanymi wnętrzami, ale też daniami na miarę wyróżnienia Przewodnika Michelin.
  • Hotel Henriette z wnętrzem zaprojektowanym przez Vanessę Scoffier, w którym miłośnicy wzornictwa wypatrzą starannie dobrane, designerskie przedmioty Thomasa Eycka czy meble Warrena Platnera i Florence Knoll.
  • Galeries Lafayette – zabytkowy dom handlowy, w którym znaleźć można ponad 60 sklepów i butików. Zakupowy szał gwarantowany!

Kochasz modę? Zapisz w kalendarzu daty paryskich tygodni mody:

20-24 czerwca 2018 – Paris Fashion Week Men’s

1-5 lipca 2018 – Haute Couture

25 września-3 października 2018 – Paris Fashion Week Spring/Summer 2019

To może Cię zainteresować