Pokój dla dziecka i dla rodzeństwa – na co zwrócić uwagę przy wyborze mebli?

Pokój dla dziecka i dla rodzeństwa – na co zwrócić uwagę przy wyborze mebli?

Dla każdej rodziny dom to miejsce, w którym urządza ona swój mikrokosmos. Przyjemnie, kiedy miejsce naszego zamieszkania osłania nas, cieszy i ogrzewa. Pragniemy, aby dom do nas pasował, ponieważ wtedy czujemy się u siebie.

Urządzanie to wielka logistyczna oraz osobowościowa operacja. Jak sprawić, by w tym samym wnętrzu czuli się dobrze: mama – szybka w pracy businesswoman, tata – analityczny pracownik naukowy – oraz dynamiczne, ciekawe świata dzieci? Jest to możliwe, jeśli nasz świat podzielimy na pokoje – mniejsze elementy naszego prywatnego świata.

Pokój dziecka – miejsce dla naszych skarbów

Niezależnie od tego, czy każde dziecko ma swój odrębny pokój, czy też dzieli go z rodzeństwem, ważne, abyśmy aranżując dziecięcy pokój, dokładali cegiełkę do wychowania swoich pociech. Dobrze przemyślane budowanie fizycznej przestrzeni najmłodszych członków rodziny może nie tylko pomóc zbudować ich pewność siebie, ale także ułatwić kształtowanie pożądanych przez rodziców cech osobowości.

Pokój dla dziecka i dla rodzeństwa – na co zwrócić uwagę przy wyborze mebli?

Kreatywność ukryta w meblach

Jak pokazują badania, kreatywność jest cechą stojącą na szczycie rankingu tych ważnych dla kariery zawodowej, warto zatem właśnie w tym kierunku stymulować jej rozwój. Na rynku pojawiły się niestandardowe meble, które pobudzają dzieci do myślenia i uczą samodzielności w podejmowaniu decyzji. Dobrym przykładem takich mebli są regały z umieszczonymi gdzieniegdzie szufladami i zasłonkami.

Pokój dla dziecka i dla rodzeństwa – na co zwrócić uwagę przy wyborze mebli?

Mebel, przy którym ćwiczymy wytrwałość

Biurko to bez wątpienia ten element wyposażenia dziecięcego pokoju, który jest konieczny, ale na ogół nie budzi zachwytu. Nie stawiaj go zatem w najważniejszym miejscu pokoju – przeznacz na nie wygodną przestrzeń przy oknie. Biurka powinny być jasne i optymistyczne. Pamiętajmy, że dzieci ogromną część dnia spędzają przy biurku w szkole, gdzie biurka stanowią 80% wszystkich mebli. My sami nie chcielibyśmy, aby nasz salon był wyposażony podobnie jak nasze miejsce pracy – nie róbmy więc tego naszym pociechom. Jednocześnie zadbajmy o wygodne i profilowane ortopedycznie krzesła, bo dziecko z biegiem lat będzie spędzało na nim coraz więcej czasu, ćwicząc nie tylko umiejętności szkolne, ale także wytrwałość.

Łatwe porządkowanie

Współcześnie nietrudno już o taki dobór mebli, aby ułatwić utrzymanie porządku. Wyćwiczenie w dzieciach nawyku sprzątania jest tym trudniejsze, im więcej precyzji ta czynność od nich wymaga. Aby dziecko chciało porządkować swoje rzeczy, np. zabawki czy ubrania, musi postrzegać te czynności jako łatwe. Praktyczne zastosowanie będą miały zatem kosze na pluszaki i klocki oraz szuflady na skarpety. Książki łatwo ustawia się na otwartych półkach. Kosmetyki nastolatki porządkują się niemal same w plastikowych pudełkach zawieszonych przy lustrze na szynach. Dla majsterkującego chłopca warto tuż nad biurkiem umieścić magnetyczne pudełka.

Pokój dla dziecka i dla rodzeństwa – na co zwrócić uwagę przy wyborze mebli?

Wyzwania, ach, wyzwania

Rzeczywistość naszych dzieci to pasmo wyzwań i rywalizacji. Doświadczają tego w szkole, a także na dodatkowych zajęciach. Życiowa umiejętność współzawodnictwa jest korzystna jedynie wtedy, gdy nie budzi dużych frustracji. Dzieci muszą mieć możliwość budowania umiejętności rywalizowania najpierw z własnymi słabościami. Powinny też trenować poczucie sukcesu. W fizycznej przestrzeni ich prywatnego świata, a więc w pokoju, można do tego celu wykorzystać drabinki, linę do wspinania lub modne w ostatnim czasie ścianki wspinaczkowe. Zarówno dla pokoju dziewczynki, jak i chłopca będzie to ciekawa i nowoczesna propozycja.

Celebracja sukcesów

Pokój dziecka to także miejsce prezentacji jego licznych trofeów. Zadbajmy, aby miejsce ich ekspozycji było równie wyjątkowe jak sam fakt ich zdobywania. Przedłużanie radości rodziców z osiągnięć dziecka poprzez wygospodarowanie takiej przestrzeni przyczyni się nie tylko do radości i dumy z sukcesu, ale spowoduje ich głód, a co za tym idzie chęć trudzenia się dla ich osiągania. Małemu dziecku poczucie sukcesu mogą dawać zawieszane w widocznym miejscu rysunki czy wystawa konstrukcji z klocków. Dla dojrzewających pociech polecam półkę zawieszoną w miejscu, które nie umknie uwadze gości.

Pokój dla dziecka i dla rodzeństwa – na co zwrócić uwagę przy wyborze mebli?

Strefa snu

We wnętrzu pokoju dziecięcego powinna się znajdować szczególna strefa – teren wypoczynku. Warto nadać tej części pokoju specjalny charakter, stawiając np. parawan czy wieszając zasłonę. Do tego miejsca powinny docierać ciepłe światło oraz dźwięki, które koją emocje. Wyeliminujmy ze strefy snu dziecka urządzenia multimedialne, umieszczając w pobliżu łóżka jedynie niewielką półkę z książkami.

Niezależnie od tego, ile dzieci mieszka w jednym pokoju, pamiętajmy, aby był on miejscem realizacji dziecięcych marzeń i wyzwań, a także miejscem wychowawczego wpływu rodziców.

To może Cię zainteresować