Pokój gracza – jak go zaaranżować?

Pokój gracza – jak go zaaranżować?

Dla dorastających dzieci ich własny pokój staje się azylem, w którym czują się bezpiecznie. Równocześnie, coraz więcej nastolatków spędza w osobistej przestrzeni dużą ilość wolnego czasu przed monitorem komputera, grając w różne gry.

Z pewnością podstawową sprawą staje się dla nich wydajny sprzęt o odpowiednich parametrach. Zastanówmy się nad pozostałymi elementami, wpływającymi na otaczającą ich przestrzeń. W jaki sposób zaaranżować pokój gracza?

Na początku powinniśmy ustalić samą funkcję pokoju. Czy będzie to równocześnie sypialnia czy tylko pokój do gry, pracy lub nauki. Od tego będzie zależała ilość, rodzaj mebli i ich usytuowanie. W pokoju dwufunkcyjnym oczywiście dużą powierzchnię zajmie łóżko, szafa oraz regały na książki i inne przedmioty codziennego użytku niezwiązane z grami.

Sprzęt na 1. miejscu

Bez względu na rodzaj pomieszczenia, samo biurko gracza powinno być duże, tak aby zmieścić monitor, klawiaturę i mysz. Równocześnie na blacie musi znaleźć się odpowiedniej wielkości wolna powierzchnia na wygodne odłożenie łokci czy postawienie kubka z napojem. Na rynku znajdują się spersonalizowane biurka, świetnie dostosowane do takiego użytku. Na odpowiednio dobranym meblu, gracz z pewnością będzie chcieć postawić duży monitor (lub nawet dwa albo trzy!), klawiaturę o zwiększonej odporności z podświetleniem led i szybkim czasem reakcji, zestaw słuchawkowy, mysz gamingową oraz inne elementy wykorzystywane w grze, takie jak głośniki, kontrolery czy mikrofon. Dużą ilość kabli, która z pewnością pojawi się w takim pokoju, możemy umieścić w maskownicach, dzięki czemu uzyskamy wrażenie większego porządku.

Pokój gracza – jak go zaaranżować?

Ergonomia

Aby uniknąć problemów z możliwymi wadami kręgosłupa, które mogą być następstwem spędzania dużej ilości czasu w jednej pozycji, musimy zwrócić szczególną uwagę na ergonomię. Siedzisko krzesła powinno być ustawione na odpowiedniej wysokości, podobnie monitor, właściwie dostosowany do poziomu wzroku. Istnieją specjalne fotele dla graczy posiadające możliwość wielopłaszczyznowej regulacji, a także wentylowane siedzisko. Konstrukcja pozwoli na należyte dostosowanie mebla do anatomii konkretnej osoby. Tego typu krzesła są  mobilne, posiadają podłokietniki, profilowane oparcia, a także zagłówki. Część z nich dysponuje wbudowanymi głośnikami stereo ze wzmacniaczem, a także subwooferem. Taki fotel możemy podłączyć również do smartfona.

Konsola

Jeżeli mamy do czynienia z graczem konsolowym, musimy pamiętać o tym, żeby nie siedział on zbyt blisko ekranu, a także nie musiał wciąż unosić głowy do góry. Telewizor może wisieć na ścianie lub stać na szafce, w której znajdzie się również przestrzeń na konsolę. Miejsce do siedzenia może stanowić po prostu podłoga lub dywan. Na rynku dostępne są również specjalne fotele, inne niż te dla graczy na komputerach stacjonarnych. Gdy gracz lubi spędzać czas przy konsoli wraz z grupą przyjaciół bardzo istotna będzie większa ilość siedzisk. Wygodne poduszki, pufy czy sofa to kolejne pomysły na aranżację przestrzeni. Kanapa może na przykład przyjąć designerski kształt pada…

Pokój gracza – jak go zaaranżować?

Oświetlenie

Zarówno w przypadku aranżacji pokoju dla gracza stacjonarnego jak i konsolowego należy zwrócić uwagę na oświetlenie. Naturalne nasłonecznienie może okazać się zbyt silne, wówczas na ekranie monitora będą zauważalne silne refleksy, niemalże uniemożliwiające komfortowe granie. W związku z tym lokalizacja biurka powinna być odpowiednio dostosowana do istniejących warunków. Dodatkowo w oknach mogą znaleźć się mocno zacieniające rolety lub zasłony. Stojące oraz wiszące lampy nie powinny powodować oślepienia lub niechcianych błysków. Sztuczne oświetlenie może być nieco futurystyczne. Na suficie mogą się pojawić podświetlone fragmenty, na przykład po całym jego obwodzie lub przecinające się pod różnymi kątami linie. Płaszczyznę poziomą może stanowić również sufit napinany, który będzie oryginalnym, choć może nieco kosztownym wykończeniem.

 

Aranżacja całego pokoju powinna być nowoczesna, dostosowana do prężnie rozwijającego się sprzętu elektronicznego i nowinek technologicznych. Kolorystyka będzie zależna od indywidualnych preferencji. Jedną ze ścian możemy ozdobić fototapetą z ulubionej gry lub tapetą nawiązującą do motywów elektronicznych. Wciąż modne są wzory i kształty przywodzące na myśl pixele. Na ścianach możemy także położyć panele akustyczne, a na podłodze wykładzinę, która wpłynie na wyciszenie pomieszczenia.

Bardzo istotnym elementem jest wentylacja. Sprzęt elektroniczny produkuje dużą ilość ciepła. W pokoju powinna znajdować się klimatyzacja lub przenośny wentylator, a samo pomieszczenie warto często naturalnie przewietrzać poprzez uchylone okno. Na promieniowanie emitowane przez sprzęt dobrze wpływają rośliny, które pochłaniają smog elektromagnetyczny.

W pokoju gracza znajdzie się miejsce na gadżety. Mogą to być figurki z ulubionej gry lub plakaty z postaciami. Pudełka z płytami ustawione na półkach lub regale będą stanowić dodatkowy element dekoracyjny. Na poduszkach lub pościeli mogą się znaleźć motywy z gry. W pomieszczeniu możemy umieścić także inne ogólnorozwojowe elementy, takie jak drążek czy hantle aby gracz nie zapomniał o kondycji fizycznej.

Prężnie rozwijające się nowe technologie wpływają nie tylko na nasze codzienne życie ale także na rozrywkę i sposób spędzania wolnego czasu. Elektronika jest wszechogarniająca i niemal nie możemy się już bez niej obejść. Dla wielu młodych ludzi gry komputerowe stanowią ważny element życia a własny pokój staje się miejscem, w którym spędzają dużą ilość czasu. Warto zadbać o to aby przestrzeń ta była przyjazna dla mieszkańca, była dostosowana do nauki, ale także odpowiadała jego zainteresowaniom czy hobby. Aranżacja musi jednocześnie uwzględniać źródło światła dziennego, dobre oświetlenie sztuczne i przede wszystkim dostosowanie do długotrwałej pozycji siedzącej aby zapobiegać możliwym skrzywieniom kręgosłupa.

To może Cię zainteresować