Polski Design: najważniejsze projekty, które musisz znać

Polski Design: najważniejsze projekty, które musisz znać

Design wielu Polakom kojarzy się przede wszystkim z wymyślnym wzornictwem i skomplikowanymi kształtami wprost z targów Paryża, Nowego Jorku albo Mediolanu. Duża część tych projektów pochodzi jednak z Polski! Oto pierwszy artykuł z cyklu Polski Design, w którym zajmiemy się fotelami, siedziskami i krzesłami polskich projektantów.

Svarog Furniture — Meble inspirowane słowiańską kulturą

Na czele młodej, polskiej firmy meblarskiej oraz całego projektu stoi Joanna Sieradzka. Słowiańskie meble Svarog Furniture mają być punktem, w którym pełna mitologii i legend przeszłość spotyka się z elegancją współczesnych rozwiązań. Na uwagę zasługuje zwłaszcza niezwykły fotel, którego oparcia zostały wyrzeźbione w kształt ikonicznych, wyjących do księżyca wilków. W połączeniu ze stolikiem, który stoi na nóżce od chatki Baby Jagi, daje to piorunujące wrażenie! Z kolei uniwersalny surowiec – drewno – nie tylko sprawi, że siedzisko będzie pasowało do każdego wnętrza, ale przede wszystkim wpasuje się w obecnie postępujący trend wnętrz skandynawskich i rustykalnych.
Projekt dalej jest w toku i przyszłość pokaże nam, jakie piękne, designerskie meble będziemy mogli wkrótce postawić u siebie w domu!

Henryk i Tomasz Sztaba – Krzesło Siatkowe z czasów PRLu

Zaprojektowane w ‘68 na zlecenie PSS “Społem” przez Henryka Sztabę krzesło siatkowe powraca do łask po kilkudziesięciu latach nieobecności na rynku. Wszystko za sprawą wnuczka projektanta, Tomasza Sztaby, któremu udało się wznowić produkcję.
Krzesło zostanie przemodelowane do współczesnych standardów estetyki i wygody, zachowując jednak oryginalny pomysł i charakterystyczne elementy, jak siatkowe oparcie oraz siedzisko, nienaruszonymi. Świetnie wpisuje się w obecną modę praktycznego minimalizmu, jednocześnie dodając wnętrzu swojskiego, designerskiego uroku.

Roman Modzelewski – krzesło RM 56 2016

Jedno z najpopularniejszych krzeseł wszechczasów, szeroko doceniane przez projektantów i artystów, jak również codziennych, domowych użytkowników ze względu na jego ergonomiczność i estetyczną budowę. Wygodny, a przy tym elegancki – ta idea przyświecała prof. Romanowi Modzelewskiemu, który zaprojektował pierwszy tego typu fotel w roku 1956, by po równo 60 latach wykorzystać model ponownie i zaadoptować go do współczesnych standardów.
Krzesło dostępne jest pod marką Vzór, której Modzelewski jest nieodłącznym elementem. Przy okazji zaopatrywania się w RM 56 warto również spojrzeć na inny kultowy model – RM 58, który także przedostał się szturmem do mieszkań, studiów, biur oraz popkultury w wielu zakątkach świata.

Polski Design: najważniejsze projekty, które musisz znać

Grzegorz Korzeń – fotel Woodie

Woodie to również jeden z popularniejszych przedstawicieli polskiej myśli projektanckiej. Zaprojektowany w 2013 przez Grzegorza Korzenia szybko zdobył uznanie w świecie artystycznych i wnętrzarskim. Projektant zdołał ukryć masywność i solidność mebla pod owalnymi, cienkimi nóżkami, dzięki którym fotel nabiera wrażenia lekkiego i zgrabnego. Proste kształty i naturalne materiały sprawiają, że nadaje się perfekcyjnie do każdego wnętrza, a lite drewno dodaje elegancji i szyku pokojowi, w którym się znajduje.
Dzięki wymiennym poduszkom kolorystykę fotela można zmienić w każdej chwili, przez co nigdy się znudzi.

Polski Design: najważniejsze projekty, które musisz znać

To może Cię zainteresować