Prognoza trendów na drugą połowę 2018 roku

Prognoza trendów na drugą połowę 2018 roku

Połowa roku 2018 już za nami, lecz designerska lokomotywa ani myśli się zatrzymać. Trendy rodzą się w studiach na całym świecie, podbijają umysły projektantów i być może, kiedy to czytasz, właśnie ktoś wpadł na pomysł, który ozdobi wnętrze Twojego domu. W poniższym artykule postaramy się przewidzieć, co będzie grało w głowach twórców w drugiej połowie 2018 roku.

Outdoorowa kuchnia

A gdyby tak kuchnię wynieść na zewnątrz i gotować w ogródku? Może nawet sięgając po świeże warzywa i owoce z własnych krzewów i grządek? Zapowiada się, że dokładnie na to postawią designerzy w drugiej połowie 2018 roku. Grill nabierze całkiem nowego znaczenia, kiedy na zewnątrz będzie dostępna kuchenka, piekarnik, patelnie oraz blendery. Do outdoorowej kuchni najlepiej pasuje styl rustykalny, eklektyczny albo szwedzki, jednak można pokusić się również o nowoczesne akcenty.

Meble z drukarek 3D

Przyszłość jest tutaj – meble albo nawet całe ściany można stworzyć za pomocą drukarek 3D. Zdecydowaną zaletą tego rozwiązania jest praktycznie nieograniczona liczba rozwiązań, połączeń materiałów i stylów oraz elastyczność, na którą pozwala to niezwykłe urządzenie. Przy odpowiednim projekcie można stworzyć dosłownie wszystko, czego potrzebuje się do stylizowanego wnętrza. Minusem są bez wątpienia koszty – projektowanie 3D oraz drukowanie większych przedmiotów jest czasochłonne i drogie.

Wes Anderson — ukochany reżyser projektantów wnętrz

Wraz z coraz nowszymi filmami Wesa Andersona do serc odbiorców wkrada się jego niezwykłe poczucie estetyki, gra kolorami oraz odważne i śmiałe posunięcia w dziedzinie mono- lub multichromatyczności. Wystarczy spojrzeć chociażby na Grand Budapest Hotel, śmiałe i mocne wykorzystanie koloru millenial pink, zabawa jednolitą kolorystyką na rzecz podkreślenia pojedynczych detali oraz technika color-blockingu. I tak też będzie w drugiej połowie 2018 roku – odważne spojrzenie, śmiałe, mocne kolory, pastelowość zmieszana z intensywnością, zabawa monochromem i podkreślanie detali, czyli witamy w roku Wesa Andersona.

Dom tam, gdzie nikt go nie widział

Trendy w designie nie odpowiadają tylko na zapotrzebowanie na estetykę, piękno oraz nowe sposoby wyrazu w modelarstwie lub projektowaniu. Trendy odpowiadają również na zapotrzebowania społeczne i problemy polityczne. Zagęszczenie ludności na metr kwadratowy nieustannie rośnie, dlatego projektanci starają się w kreatywny sposób wykorzystać przestrzeń już zabudowaną – np. przerabiając na domy… stodoły oraz młyny! Robert Downey Junior swój dom właśnie umieścił w przebudowanym i dostosowanym pod rodzinne standardy młynie. Z kolei przerabianie stodół na przestrzenie mieszkalne staje się coraz większym hitem również w Polsce – gigantyczna przestrzeń oraz możliwość niestandardowego jej użycia to coś, co rozpala wyobraźnię kreatywniejszych domatorów.

Sufity z przekazem

Ściany z przekazem robią furorę już od jakiegoś czasu – czyli ściany, które mówią każdemu nowemu gościowi co lubisz, kim jesteś, czym się zajmujesz i jakie masz poczucie estetyki. Trend tym razem wdrapuje się na sam sufit i sprawia, że trzeba zadrzeć nos – oto w 2018 roku czekają na wszystkich sufity z przekazem. Podwieszane zegary, ozdoby, kosze wiklinowe, bogate wzornictwo zamiast śnieżnobiałej bieli, malunki, a nawet wyłożenie sufitu… wzorem z ceraty. Leżenie na łóżku i wpatrywanie się w górę może przestać już być uznawane jako gonitwa za myślami – teraz po prostu można podziwiać to, co zrobiło się na suficie.

Wielozadaniowe meble

Trendy zwykły też odzwierciedlać wzorce w społeczeństwie – również w pracy. Multitasking to nic nowego, zwłaszcza w pracy kreatywnej, marketingu lub zarządzaniu zespołem, ale teraz przyszedł czas, by przenieść wielozadaniowość do domu! Wyspa kuchenna, która jest od razu stołem rodzinnym? Inteligentnie złożone łóżko, który służy za element ściany? A może lampa, która jednocześnie jest wieszakiem na ścianie? Takie rzeczy dokładnie zobaczymy w drugiej połowie 2018 roku, a potencjał tego pomysłu sprawia, że spokojnie możemy tutaj również mówić o trendzie 2019 roku.

Prognoza trendów na drugą połowę 2018 roku

fot. Wnętrza VOX

Złoto, czerń i… wiktoriańskie zdobnictwo

Na koniec czeka nas trend stylistyczny, który być może obudzi się pod sam koniec 2018 roku, by wejść w 2019. Szklane powierzchnie, złote dodatki, wszystko w eleganckim, ale minimalistycznym tonie… i do tego wiktoriańskie akcenty wykończeniowe oraz zdobnicze. Całość będzie składała się na intrygujący, przyciągający uwagę projekt mieszkania, które można nawet uznać za znak futuryzmu i powoli wkradającej się do domu estetyki cyberpunkowej.

To może Cię zainteresować