Projekt68 – nowe życie krzesła

Projekt68 – nowe życie krzesła

W czasach PRL-u nie zastanawiano się zbytnio nad wyborem elementów wyposażenia domów i mieszkań – po prostu kupowało się to, co akurat było dostępne. Dziś meble z tamtego okresu cieszą się mianem kultowych. Jedną z takich perełek jest siatkowe krzesło projektu Henryka Sztaby, które po 50 latach od premiery przeżywa swój renesans za sprawą inicjatywy Projekt68.

Kultowe siatkowe krzesło powstało w 1968 roku na zlecenie PSS „Społem” i bardzo szybko stało się jednym z najbardziej rozpoznawalnych PRL-owskich mebli. Wykonane z dostępnych ówcześnie materiałów krzesło miało być przede wszystkim trwałe i praktyczne – było bowiem przeznaczone do użytkowania na zewnątrz. Dziś, wraz z modą na akcesoria z tamtych czasów, kultowy mebel powrócił – i to niemalże w oryginalnej formie!

Meblowy renesans

Za drugie życie siatkowego krzesła odpowiada grupa Projekt68 – startup, który współtworzą Paula Smagalska oraz Tomasz Sztaba, wnuk słynnego projektanta. Inicjatywa powstała z miłości do designu, ładnych rzeczy oraz… dziadka Tomasza, Henryka Sztaby. To on jest najważniejszą osobą w Projekcie. Wciąż chętnie dzieli się swoją wiedzą, ciekawostkami z historii designu i doświadczeniem projektowym podczas rodzinnych spotkań. Z resztą przy Projekcie68 pracuje wiele osób – głównie rodzina i znajomi, którzy pomagają jak potrafią. Produkcją krzeseł zajmuje się przyjaciel rodziny, którego dziadek współpracował z Henrykiem Sztabą wiele lat temu – to on stworzył maszyny do produkcji krzesła.

Projekt68 – nowe życie krzesła

fot. Wypożyczalnia mebli Modulio.pl

Krzesło siatkowe dziś

Krzesła, które produkuje Projekt68, powstają w oparciu o oryginalne, odręczne rysunki i są w pełni nadzorowane przez projektanta pierwowzoru. Meble malowane są proszkowo, dzięki czemu można osiągnąć dowolny kolor z palety RAL. To jedyny szczegół, który odróżnia je od pierwszych partii z lat 60. – tamte początkowo malowane były sprowadzanym z Francji tworzywem w zawiesinie, które dopiero później zamieniono na farby proszkowe. Konstrukcja krzesła umożliwia jego sztaplowanie – dzięki temu meble nie zajmują wiele miejsca podczas magazynowania.
Pomimo tego, że jego projekt powstał pół wieku temu, krzesło siatkowe idealnie wpasowuje się we współczesne, minimalistyczne przestrzenie – także publiczne, takie jak sale konferencyjne, restauracje czy biura. W 2017 roku mebel doczekał się także wersji wysokiej (typu hoker). Jej projekt stworzył Piotr Płoski ze studia smallna – pod czujnym okiem twórcy oryginału, Henryka Sztaby.

Ambitne plany

Jednym z celów startupu jest wznowienie produkcji krzesła siatkowego oraz rozwinięcie sprzedaży mebla na całym świecie. Ale na tym nie kończą się ambitne plany Projektu68. W przyszłości duet chciałby skupiać się nie tylko na krześle siatkowym, ale także na innych projektach Henryka Sztaby, których rysunki powstały w czasach PRL, lecz nigdy nie ujrzały światła dziennego.

 

To może Cię zainteresować