Przestrzeń na poddaszu – jak ją zagospodarować?

Przestrzeń na poddaszu – jak ją zagospodarować?

Klimatyczna odkryta, drewniana więźba dachowa, skośne płaszczyzny, światło wpadające do wnętrza poprzez okna połaciowe to urokliwa sceneria, którą możemy zastać na poddaszu.

Niestety bardzo często ta dodatkowa powierzchnia jest niewykończona i służy jedynie do nieuporządkowanego gromadzenia zbędnych na co dzień przedmiotów. Nasuwa się jednak pytanie, jak funkcjonalnie urządzić tak niebanalną przestrzeń?

Niezależnie czy będziemy adaptować stary strych czy poddasze nowego domu możemy zrobić to ciekawie i z pomysłem. Łatwiej jest je zaaranżować, gdy taką ewentualność przewidziano jeszcze na etapie projektowym. Wówczas przyjęte obciążenia stropu, założone wysokości, lokalizacja okien, doprowadzone odpowiednie instalacje i dostatecznie ocieplony dach pozwolą na bardzo swobodne i funkcjonalne rozwiązania. Na możliwość wykorzystania przestrzeni z pewnością w dużej mierze będzie mieć wpływ wysokość ścianek kolankowych. Te mierzące do 70 cm nie umożliwiają zbyt dużej swobody projektowej. Przy wysokości 80-100 cm będzie można wzdłuż nich, ustawić łóżko lub biurko. 140-150 cm pozwala już niemal swobodnie poruszać się po prawie całej powierzchni. Ścianki 200 cm zezwalają na pawie całkowitą dowolność aranżacji.

Więcej światła

W przypadku gdy chcemy zaaranżować już istniejące poddasze, często okazuje się, że w jego przestrzeni znajduje się niewiele okien połaciowych. Zwykle są jedynymi źródłami światła dziennego, warto wówczas stosować jasne kolory we wnętrzu aby optycznie go nie zmniejszyć a raczej powiększyć. Biel na ścianach i na sufitach, szczególnie w niskich pomieszczeniach, będzie rozświetlać wnętrze i doskonale komponować się z jasnym drewnem. Czarne dodatki to elegancki wystrój, który podkreśli charakter wnętrza.

Formalności prawne

W przypadku większej przebudowy poddasza warto opracować projekt architektoniczny (może on się okazać niezbędny) i sięgnąć po opinię konstruktora. Trzeba będzie sprawdzić szczelność połaci dachowych, nośność konstrukcji dachu i stropu oraz docieplić przestrzeń i doprowadzić niezbędne instalacje. Jeżeli chcemy zaaranżować poddasze należące do większej ilości współwłaścicieli musimy pamiętać o dokonaniu wszelkich formalności prawnych. Powinniśmy wystąpić o wypis i wyrys z planu zagospodarowania przestrzennego, w którym znajdziemy informacje na temat takich możliwości aranżacji. Następnie pamiętajmy o uzyskaniu zgody współwłaścicieli na korzystanie z przestrzeni, prace budowlane, a także ewentualne zmiany udziałów. Wówczas musimy złożyć do urzędu zgłoszenie na zmianę sposobu użytkowania, uzyskać zgodę na planowane prace budowlane (pozwolenie na budowę lub zgłoszenie), a także poinformować organ podatkowy o włączeniu poddasza do powierzchni użytkowej. Szczegółowe informacje znajdziemy w Prawie Budowlanym.

Lokalizacja mebli

Skośne powierzchnie często sprawiają problemy z rozlokowanie mebli. Umeblowanie powinno być dostosowane do nietypowego kształtu poddasza, wówczas zyskamy wiele na ogólnym odbiorze i będziemy mieć pewność, że maksymalnie wykorzystujemy powierzchnię. Wzdłuż ścian kolankowych można zaprojektować szafę i zyskać tym samym nową, niepowtarzalną szafę. Istnieją również specjalne systemy drzwi i profili służące do montażu na poddaszach, także realizacja garderoby w skosach stała się łatwiejsza. Zabudowę dobrze jest realizować w kształcie litery L lub U. Tańszą alternatywą będzie montaż otwartych półek i drążków. Dodatkowa przestrzeń na ubrania umożliwia zmniejszenie pojemności szaf w pokojach mieszkańców i łatwiejsze przechowywanie odzieży w większym porządku. Swobodniejsze rozlokowanie na wieszakach będzie chronić przed zawilgoceniem.

Kącik relaksacyjny

Dobrym pomysłem będzie wygospodarowanie na poddaszu cichego, odosobnionego, sprzyjającego myśleniu i efektywnemu wykonywaniu zadań, miejsca na gabinet do pracy w domu. Wówczas dobrze jest usytuować biurko pod oknem, gdyż światło dzienne najlepiej sprzyja pracy. Warto zamontować rolety lub markizy regulujące dopływ promieni słonecznych do wnętrza. Półki na dokumenty i książki można wkomponować w skosy, projektując regały na pełną szerokość i wysokość pomieszczenia. Wybór stylu jest dowolny. Wnętrze może posiadać industrialny charakter lub  minimalistyczne wykończenie. Poddasze to ciekawa przestrzeń na zaaranżowanie domowej biblioteki. Półki z książkami i ich rozmieszczenie będzie można wkomponować w każdy skos. Wygodny fotel i stolik na kawę lub herbatę pozwolą na relaks w zaciszu. Należy jednak zwrócić uwagę na maksymalne obciążenie stropu. Duża ilość książek może okazać się zbyt ciężka i wówczas nieuniknione będzie wzmocnienie.

Dodatkowy pokój

Na poddaszu można także zaprojektować dodatkową sypialnię dla gości, a także pokój rodziców w przypadku rozrastających się rodzin lub dorastających dzieci. Zyskamy tym samym dodatkowy, niezależny pokój w naszym domu.  Pod skosami może znaleźć się nie tylko duże, łóżko, również toaletka, regały i szafy. Interesujące może okazać się urządzenie pod skosami dodatkowego salonu lub bawialni. Wieczorne oglądanie filmów, na wygodnej narożnej kanapie z widocznymi przez okna dachowe gwiazdami z pewnością będzie bardzo przyjemne. Na poddaszu możemy również urządzić miejsce spotkań, idealne do wspólnego spędzania czasu podczas grania w gry planszowe w chłodne jesienne i zimowe popołudnia.

Dodatkowa powierzchnia oprócz oczywistego zwiększenia metrażu, zapewnia zwiększenie komfortu zamieszkiwania. Na poddaszu możemy urządzić salon, pokój dla gości, garderobę, bawialnię, gabinet lub miejsce relaksu z biblioteczką i wygodnym fotelem do czytania książek. Również na całym poddaszu można zaaranżować bardzo przytulne mieszkanie, a drewniane więźby dachowe będą bardzo interesującymi detalami. Nieregularna powierzchnia, skośne płaszczyzny, pomimo wielu trudności aranżacyjnych mogą stać się świetną dodatkową powierzchnią, a samo wnętrze bardzo ciekawe i niepowtarzalne.

To może Cię zainteresować