Przestylizowany: jak uniknąć przesady

Przestylizowany: jak uniknąć przesady

Chcąc uzyskać wnętrze idealne, popadamy niekiedy w manię kupowania – nadmiar, przesada i przepych mogą jednak zepsuć całkiem dobrze zapowiadającą się przestrzeń. Czerpiąc inspiracje z rożnych miejsc, zestawiacie ze sobą zbyt wiele elementów, bardziej lub mniej do siebie pasujących.

W przypadku aranżacji przestrzeni więcej nie znaczy lepiej. Jak zatem uniknąć niechcianej przesady w Waszych domach?

Gdzie szukać inspiracji?

Podczas wstępnych prób aranżacji domowej przestrzeni przeglądacie Internet i gazety branżowe, aby czerpać z nich inspiracje. Jest to bardzo dobry pomysł, ponieważ dzięki takim zabiegom poznacie trendy, ciekawe rozwiązania i dowiecie się, co tak naprawdę Wam odpowiada. Problem pojawia się wtedy, kiedy okazuje się, że podoba Wam się… zbyt wiele. Pamiętajcie, że nie wszystko do siebie pasuje. Zdecydujcie się na dominujący styl – motyw przewodni mający pojawić się w Waszym domu. Niestety – w jednym pokoju, w jednym wnętrzu nie sposób wykorzystać wszystkich pomysłów jednocześnie. Mając to na uwadze, już we wstępnej fazie aranżowania wnętrza unikniecie przesady. 

Dużą dawkę inspiracji znajdziecie także zapisując się do naszego newslettera. Wpiszcie swój adres mailowy i odbierzcie najnowszy TRENDBOOK!

Przestylizowany: jak uniknąć przesady

Punkty zapalne

Chociaż określicie styl, jaki ma królować w danym wnętrzu, nie wyeliminujecie wszystkich problemów. W każdym pomieszczeniu czekają na Was pułapki – elementy, których nadmiar może zniweczyć finalny efekt.

Łazienka

Najczęściej popełnianym błędem w łazience jest wykorzystanie w jej aranżacji zbyt wielu różnych płytek. Wśród dostępnych na rynku z pewnością znajdziecie designerski model, który przypadnie Wam do gustu. Musicie jednak pamiętać o wspomnianym już „motywie przewodnim”. Wybierzcie tylko jedną charakterystyczną płytkę – świecącą, wzorzystą, kolorową itp. – do niej dobierając pozostałe, które będą jej dopełnieniem. Zwróćcie uwagę na liczbę płytek, na których pojawi się wzór – nie wolno doprowadzić do sytuacji, w której najbardziej charakterystyczna płytka zdominuje całą przestrzeń. Starajcie się zachować proporcje 1 (wzór) do 3 (dopełnienie).

Przestylizowany: jak uniknąć przesady

fot. Bodo Łazienki

Salon i pokoje sypialne

Najczęstsze błędy w tych pomieszczeniach to zbyt duża ilość mebli, przesadzona kolorystyka oraz brak konkretnego punktu skupiającego uwagę. Większość ścian powinna być stonowana – nie każda może odgrywać główną rolę. Decydując się na wprowadzenie koloru, zachowajcie w tym zdrowy umiar. Uwagę powinien przyciągać konkretny element lub wybrana część pomieszczenia. Wyznaczcie dominantę wnętrza i na niej się skupcie. Każdy mocno wyróżniający się element powinien być uspokojony przez inne znajdujące się w jego otoczeniu. Jeśli zatem nad stołem jadalnym znajduje się designerska lampa przykuwająca wzrok, krzesła pod nią powinny być delikatne. Jeżeli w sypialni zastosowaliście wzorzysty dywan, uspokójcie wnętrze delikatnymi zasłonami lub gładkimi poduchami.

Przestylizowany: jak uniknąć przesady

fot. Hastens

Kuchnia

W tej przestrzeni najtrudniej o przesadę, ale i tutaj znajdzie się parę punktów, na które musicie uważać. Tak jak w innych przestrzeniach kolorystyka i wzory odgrywają kluczową rolę w ogólnym odbiorze pomieszczenia. Barwy frontów i przestrzeni pomiędzy szafkami powinny idealnie się dopełniać, nie wprowadzając niepotrzebnego chaosu. Dobrze zaprojektujcie oświetlenie. Bardzo ważne jest, aby dużo światła docierało do przestrzeni roboczej, ale także tutaj należy zachować umiar. Nie podświetlajcie wszystkiego, co się da. Główne lampy i delikatne ledy pod szafkami w zupełności wystarczą.

Przestylizowany: jak uniknąć przesady

fot. Comitor

Dodatki

W końcowym etapie projektowym, kiedy upiększacie wnętrze dodatkami, kierujcie się przede wszystkim rozwagą. Pamiętajcie, że nawet małe elementy mogą zepsuć efekt Waszych starań. Kupujcie bez pośpiechu i rozważnie, nie zestawiając ze sobą zbyt wielu wzorów i kolorów. Trzy barwy to dość, by ożywić przestrzeń. Upiększajcie wnętrze małymi dawkami – nie wszystko od razu!

Przestylizowany: jak uniknąć przesady

Przesada w doborze niepasujących do siebie elementów może sprawić, że wnętrza Waszych domów staną się kiczowate. Pamiętajcie, że niektóre elementy osobno mogą wyglądać ekstrawagancko, ale niekoniecznie dobrze pasują do siebie w wymyślonej przez nas aranżacji. Urządzając wnętrze, zachowajcie więc rozsądek i umiarkowanie. Kierujcie się zasadą, że każdy mocno wyróżniający się element powinien być uspokojony przez inne znajdujące się w jego otoczeniu.

To może Cię zainteresować