Jak przygotować się na spotkanie z architektem?

Jak przygotować się na spotkanie z architektem?

Każdy, kto wprowadza się do nowego miejsca marzy, aby jego osobista przestrzeń była idealnie zaaranżowana, spełniała jego oczekiwania i uwzględniała wszystkie indywidualne potrzeby.

Wielu z nas decyduje się na pomoc profesjonalistów, czyli architektów lub dekoratorów wnętrz. Jak przygotować się do takiego spotkania, jakie sprawy przemyśleć, co przynieść i jakie pytania może zadawać architekt?

Bardzo ważne jest, aby przygotować niezbędne materiały, które wprowadzą architekta w temat i pozwolą zacząć proces projektowania, czyli myślenie o wnętrzu. Najważniejszy jest oczywiście rzut domu czy mieszkania z podziałem na poszczególne pomieszczenia i ogólnym rozmieszczeniem mebli.

Inspiracja!

Przed pierwszym spotkaniem z architektem wnętrz warto, byście się zastanowili, co tak naprawdę Wam się podoba. Naprowadzenie projektanta na określony styl znacznie ułatwi mu pracę, a Wam zaoszczędzi niepotrzebnych rozczarowań i czasu. Mogą to być powyrywane kartki z gazet, zdjęcia produktów ze sklepów czy inspiracje z internetu. Forma przekazania materiałów nie jest ważna i nie musi być profesjonalnie przygotowana. Oczywiście nie oznacza to, że architekt zaprojektuje przestrzeń ze zdjęcia. W ten sposób pozna natomiast Wasze wyobrażenie o wymarzonym wnętrzu.

Jak przygotować się na spotkanie z architektem?

Indywidualne potrzeby

Każdy ma inne potrzeby i dla każdego funkcjonalność oznacza coś innego. Jedni nie wyobrażają sobie kuchni bez ekspresu do kawy, inni łazienki bez bidetu, a jeszcze inni mieszkania bez miejsca dla ukochanego pupila. Zróbcie dokładną listę rzeczy i sprzętów, które muszą się znaleźć w Waszym wnętrzu, a zyskacie pewność, że nic nie zostanie pominięte.

Przyzwyczajenia

Przy tworzeniu listy potrzeb nie zapomnij o swoich przyzwyczajeniach i nawykach – nawet tych złych. Warto na pierwszym spotkaniu poinformować projektanta, że nie lubicie sprzątać, Wasz współmałżonek notorycznie rzuca brudne ubrania na ziemi w łazience, a córka trzaska drzwiami. Takie informacje pomogą zaproponować wnętrzarskie rozwiązania ułatwiające codzienne funkcjonowanie.

Jak przygotować się na spotkanie z architektem?

Budżet

Bardzo ważne jest też określenie budżetu, jaki macie na wykończenie wnętrza. Projektant musi poznać Wasze finansowe możliwości, nie będzie wtedy proponował rozwiązań, na które Was nie stać, bądź będzie próbował zaoszczędzić pieniądze na innych produktach, tak aby móc sobie pozwolić na odrobinę szaleństwa.

 

W projektowaniu informacje o nas są największą wartością. Starajcie się udzielić ich jak najwięcej już na pierwszym spotkaniu i jak najlepiej dać się poznać swojemu architektowi wnętrz.

Co zabrać na spotkanie z architektem:
  • rzut mieszkania
  • materiały inspiracyjne
  • listę niezbędnych produktów i udogodnień, jakie mają się znaleźć w mieszkaniu
  • budżet

To może Cię zainteresować