RIBA 2018

RIBA 2018

Co roku Królewskie Stowarzyszenie Brytyjskich Architektów (Royal Institute of British Architects) wybiera najlepszy dom zaprojektowany przez brytyjskiego architekta. W 2018 roku wybranka jury można określić jednym słowem: skromny. Jak wygląda i jaki jest dom roku wg. RIBA?

Brakujący puzzel w krajobrazie

Zwycięzca tegorocznej edycji, Lochside House, został zbudowany jako miejsce pracy artysty od wyrobów ceramicznych. Ulokowany na skraju jeziora w zachodniej części szkockich Highlands, domek wygląda, jakby naturalnie wyrósł wśród okolicznych wzgórz i drzew. Jest to zasługa wykorzystania zwęglonego szkockiego modrzewia, który przykrywa budynek stworzony za pomocą techniki suchego kamienia — czyli ułożenia odpowiedniej wielkości i kształtów skał jedna na drugiej bez żadnego łączenia pomiędzy nimi. Kamienie nachodzą na siebie jeden na drugi, tworząc stabilny, trudny do naruszenia blok naturalnie zazębiających się klocków.

Mimo wielkiej szczelności konstrukcji, wnętrze jest jasne i przyjazne. Sufity zostały stworzone za pomocą olejowanego drewna. Znalazło się również miejsce na kominek z ogniskiem, a także, zgodnie z modą i duszą artysty, wielkie okna otwierające się na okoliczne lasy i jezioro.

Kolejną rzeczą, która sprawia, że Lochside House zdaje się być naturalnym elementem pobliskiego krajobrazu, jest samowystarczalność budynku. Miejsce czerpie energię z własnych paneli słonecznych, a wodę pozyskuje ze specjalnego, nieingerującego w okoliczny ekosystem, odwiertu.

Cały dom został podzielony na trzy połączone ze sobą budynki, z czego jeden jest pracownią artystyczną.

Architektura, do której przyszłość może aspirować

Wnętrze domu czerpie garściami z mody ekologicznej oraz skandynawskiej, stawiając na jasne, naturalne drewno, biel, pastelowe szarości oraz delikatne kontrasty, które równoważą nadmiary światła. Samo oświetlenie również zasługuje na uwagę, gdyż zostało zaprojektowane zgodnie z naturalnym cyklem dobowym — kolor lamp w domu ma jak najmocniej przypominać naturalne światło słoneczne w godzinach popołudniowych, kiedy będzie najbardziej potrzebne. W ciągu dnia artysta korzysta z blasku wpadającego przez wielkie okna.

Miejsce zostało zaprojektowane również w sposób, który integruje się ze sztuką, jaką tworzy jego mieszkaniec — artysta od wyrobów ceramicznych. Jego dzieła i prace stanowią naturalną ozdobę domu, idealnie wpasowując się w kolorystykę i naturę domu. Wedle wszystkich osób, które oceniały Lochside House, we wnętrzu panuje przyjemne poczucie ciepła, domowości oraz przytulności. Są to cechy, które momentami trudno znaleźć w artystycznych, kreatywnych pracach architektów.

Chociaż wnętrze odzwierciedla w 100% to, co można dostrzec na zewnątrz — skromność i prostotę designu — to nie można odmówić mu elegancji, praktyczności oraz mistrzowskiego operowania przestrzenią. Architekci z Haysom Ward Miller stworzyli wyjątkowe dzieło sztuki w dziedzinie architektury, a jury zgodzili się, że wytyczyli w ten sposób przyszłość, do której powinny dążyć wszystkie trendy w budownictwie.

 

To może Cię zainteresować