Rośliny do każdego pomieszczenia

Rośliny do każdego pomieszczenia

O tym, że rośliny we wnętrzach dobrze wpływają na nasze samopoczucie, wiedzą wszyscy. Nie każdy ma jednak czas, chęci i dość wytrwałości, by je pielęgnować, dlatego często łatwiej jest z nich zrezygnować. Jak wybrać roślinę dla siebie?

Bywa, że źródłem naszego zniechęcenia są wcześniejsze – nieudane – próby utrzymania przy życiu roślin, które źle dobrano do warunków panujących we wnętrzu. W efekcie uprawa sprawiała więcej kłopotów niż radości.

Oczywiście wytrawny ogrodnik bez problemu podoła temu wyzwaniu, a każda sadzonka zamieni się pod jego opieką w okazałe drzewo. Jeśli jednak stawiasz na tym polu pierwsze kroki lub nie masz przysłowiowej ręki do roślin, nie musisz rezygnować z nich w domu. Postaw na sprawdzone gatunki, bo zieleń we wnętrzu zapewnia wiele korzyści, a przede wszystkim daje namiastkę natury w betonowym środowisku. W procesie fotosyntezy rośliny produkują dla nas zbawienny tlen, a filtrując powietrze, usuwają z niego część zanieczyszczeń.

Rośliny doniczkowe

Nie ma specjalnie wyodrębnionej grupy roślin, które nadają się do uprawy wyłącznie w pomieszczeniach. Większość z nich to drzewa, krzewy i byliny, które w innych, cieplejszych częściach naszego globu rosną w warunkach naturalnych w lasach lub na łąkach. Osiągają tam dużo większe rozmiary niż ich doniczkowe odpowiedniki, które nie mają tak dobrych warunków do rozwoju.

Kuchnia

Jeśli kuchnia jest jasna i wystarczająco duża, aby można uprawiać w niej rośliny inne niż zioła, stanowi dobre miejsce na ustawienie dodatkowych donic. Tutaj najlepiej sprawdzą się niezbyt duże rośliny bez intensywnego, dominującego zapachu, który mógłby przeszkadzać podczas gotowania. Wyjątkiem są zioła, których zapach jest podstawową zaletą. W tym pomieszczeniu nie należy też umieszczać roślin silnie trujących, co stanowi pewne utrudnienie, ponieważ większość dostępnych na rynku roślin jest przynajmniej częściowo trująca po spożyciu.

Oprócz popularnych orchidei, które dobrze prezentują się właściwie wszędzie, możemy na kuchennym parapecie ustawić kolekcję kaktusów albo fiołków afrykańskich. Jeżeli nie dysponujemy dostateczną przestrzenią, możemy trzymać rośliny w podwieszanych koszach lub ustawić je na wyższych szafkach – w takich warunkach bardzo dobrze poradzą sobie zielistka i bluszcz.

Rośliny do każdego pomieszczenia

Salon

Na ogół możemy sobie pozwolić na umieszczenie w salonie większych okazów roślin. Szczególnie dobrze będą wyglądały pojedyncze egzemplarze w ozdobnych, dopasowanych do aranżacji wnętrza pojemnikach. Dzięki fantazyjnym liściom i pokrojowi krzewu doskonale spełnią one funkcję dekoracyjną. W tym pomieszczeniu rzadko spotykamy rośliny kwitnące, choć anturium czy skrzydłokwiat z okazałymi, trwałymi kwiatami stanowią tu popularny wyjątek.

Do najczęściej stosowanych w tego typu aranżacjach roślin należą też: fikus, jukka, filodendron i zamiokulkas. Są one łatwe w uprawie, a przy tym bardzo efektywnie oczyszczają powietrze w pomieszczeniach. Jeśli w salonie znajdują się dodatkowo urządzenia elektroniczne, takie jak telewizory, monitory czy drukarki, warto również zaopatrzyć się w pospolitą paprotkę, która doskonale jonizuje powietrze. Gdy miejsca w salonie jest dużo, możemy się również pokusić o zakup drzewka oliwki pospolitej czy krzewu cytrusowego lub postawić na okazałą monsterę.

Rośliny do każdego pomieszczenia

Sypialna

To jedyne pomieszczenie, w którym nadmiar roślin może nam przeszkadzać. Wynika to z faktu, że rośliny, które w ciągu dnia produkują dla nas dużo drogocennego tlenu, w nocy działają odwrotnie, zwiększając zawartość dwutlenku węgla w powietrzu. Do sypialni wybierajmy więc sansevierię, która produkuje tlen również w nocy.

Pokoje dziecięce

W pokojach dzieci rośliny powinny być ustawione raczej wysoko, aby nie przeszkadzać w zabawie. Nie można także dopuścić do sytuacji, w której kilkulatek będzie miał możliwość obrywać, a co gorsza spożyć liście, kwiaty czy pędy, które mogą być silnie trujące. Tutaj warto umieścić prostą zielistkę, pnący jaśmin czy nieduży aloes, jeżeli dysponujemy miejscem na parapecie.

Rośliny do każdego pomieszczenia

Łazienka

Łazienki to najczęściej pomieszczenia słabo doświetlone i małe, a podczas kąpieli także parne i gorące. Tu z łatwością zaaklimatyzują się storczyki, które są atrakcyjne przez wiele miesięcy, ponieważ długo i obficie kwitną, co świetnie dopełnia aranżację nawet najprostszej łazienki. W takich warunkach dobrze powinny rosnąć również bagienna cibora oraz paproć.

To może Cię zainteresować