Salone del Mobile 2018: eksplozja barwnych trendów

Salone del Mobile 2018: eksplozja barwnych trendów

Salone del Mobile to jedne z największych targów mebli, designu i wyposażenia wnętrz w Europie. Każdego roku w kwietniu do Mediolanu zjeżdżają się miłośnicy designu, projektanci wnętrz, architekci i pracownicy branży meblowej, na kilka dni przemieniając historyczne miasto w stolicę kreatywności. Wszystko po to, by poznać aktualne trendy, zaprezentować projekty swoich firm, nawiązać nowe kontakty biznesowe, a także przyjrzeć się ofercie konkurencyjnych przedsiębiorstw.

Tegoroczna edycja była już 57. w historii targów, a jej organizatorzy niewątpliwie mogą świętować ogromny sukces! Na blisko 205 tys. m2 powierzchni wystawienniczej zaprezentowało się ponad 2 tys. wystawców. Między 17. a 22. kwietnia ekspozycję odwiedziło aż 434 509 osób – to o 26% więcej niż w roku ubiegłym. Wynik jest godzien podziwu – zwłaszcza, że targi kierowane są przede wszystkim do osób związanych z branżą meblarską (zwiedzający spoza tego sektora mogli oglądać ekspozycję wyłącznie przez dwa dni: w sobotę i niedzielę).

Salone del Mobile 2018: eksplozja barwnych trendów

fot. www.salonemilano.it

Kopalnia trendów

Salone del Mobile we Włoszech stanowią prawdziwą inspirację dla projektantów i stylistów wnętrz. To tam rodzą się trendy na kolejny sezon. Jakie tendencje można było dostrzec podczas tegorocznej edycji? Przede wszystkim kolor! Era białych, minimalistycznych wnętrz powoli odchodzi już do lamusa, ustępując miejsca odważnym aranżacjom nasyconym kolorami i deseniami. Podczas targów prym wiodły mocne barwy: soczyste pomarańcze, elektryzujące fiolety, bogate czerwienie czy intensywne żółcie. Nie zabrakło też ponadczasowych szarości i pudrowego różu – dla miłośników bardziej stonowanych wnętrz. Poza kolorem istotny jest również kształt i wielkość mebli. Podczas Salone del Mobile 2018 lansowane były projekty w rozmiarze XXL: ogromne, komfortowe, już samym wyglądem zachęcające do tego, by wygodnie się w nich rozsiąść. Popularne ostatnimi czasy meble na nóżkach ustąpiły tym miękkim i puchatym, w całości tapicerowanym. Aranżacje prezentowane podczas targów jednoznacznie wskazały także, że era mebli modułowych jeszcze się nie kończy!

Salone del Mobile 2018: eksplozja barwnych trendów

fot. www.salonemilano.it

Doceniono wybitne działania

Wydarzenia takie jak Salone del Mobile to także doskonała okazja do wręczenia nagród osobom i firmom, których działania przyczyniły się do rozwoju branży projektowej. Salone del Mobile.Milano Awards – wyjątkowe wyróżnienia za wybitny wkład w rozwój designu – wręczono w tym roku markom CC-Tapis, Magis oraz Sanwa. Specjalną nagrodę jury otrzymał natomiast Maurizio Riva z Riva 1920. Nagrodą dyrektora uhonorowano burmistrza Mediolanu, doceniając jego zaangażowanie i wspólne działanie na rzecz tego ogromnego przedsięwzięcia.

Miejska dżungla

Co ciekawe, włoskie targi nie ograniczały się jedynie do powierzchni wystawienniczej. Towarzyszyły im także interesujące wydarzenia poza terenem targowym. Organizatorzy przedsięwzięcia, wspólnie ze studiem projektowym Carlo Ratti Associati, w Palazzo Reale stworzyli pop-up „Living Nature”. To połączenie designu, inżynierii oraz botaniki, dzięki któremu powstał sztuczny park prezentujący współistnienie czterech pór roku. Celem instalacji było stworzenie oryginalnej przestrzeni miejskiej, w której mieszkańcy mogą się zrelaksować, czerpiąc energię z natury. Wystawa ta także cieszyła się sporym powodzeniem, przyciągając średnio 2 000 odwiedzających dziennie.

Salone del Mobile 2018: eksplozja barwnych trendów

fot. www.salonemilano.it

Stolica designu

Targi Salone del Mobile plasują się w ścisłej czołówce najważniejszych wydarzeń w świecie designu w Europie. Niewątpliwie są też ważnym czynnikiem napędzającym włoską gospodarkę. W organizację przedsięwzięcia angażują się nie tylko władze regionalne, ale także burmistrz miasta. Targi zbiegają się w czasie z Milan Design Week, na kilka dni zamieniając miasto w tętniącą życiem stolicę designu.

To może Cię zainteresować