Sauna w domu – o czym warto pamiętać?

Sauna w domu – o czym warto pamiętać?

Sauna dla wielu jest synonimem odpoczynku, relaksu i regeneracji. Dlaczego więc nie umieścić jej w swoim domu? Można by wtedy cieszyć się swoim prywatnym spa niemal na co dzień. Niestety jednak w praktyce nie jest to takie proste. Potrzeba paru czynników, aby spełnić marzenie o własnej, domowej saunie.

Rodzaju sauny

Wyróżnia się kilka podstawowych rodzajów saun: suchą (fińską), mokrą, parową i infrared. Różnią się one sposobem działania, temperaturą i wilgotnością panującymi wewnątrz, a także potrzebnym zapleczem i instalacjami. Jeżeli już podejmiemy decyzje o saunie, trzeba zapoznać się z ich specyfiką, a najlepiej też przetestować który rodzaj najbardziej nam odpowiada. Wyboru najlepiej dokonać już na etapie budowy domu, aby prawidłowo przygotować miejsce w którym znajdzie się sauna.

Wolna przestrzeń

Mimo, że w środku sauny zazwyczaj są niewielkie, to trzeba przewidzieć nieco większą przestrzeń na jej instalację. Średnie wymiary wewnętrzne sauny dla czterech osób to po podłodze 1,6 x 2,0m, a wysokości to 2m. Powierzchnia sauny dla jednej lub dwóch osób, może mieć mniej nawet 1,5m2. Najmniejsze mogą być sauny infrared – minimum 1m2. Trzeba jeszcze wziąć pod uwagę ścianki sauny, bo jest to gotowy moduł wstawiany do pomieszczenia. Poza tym musimy przewidzieć też miejsce na otwieranie drzwi – muszą się one otwierać na zewnątrz. Na tym kończą się podstawowe wymagania ergonomiczne. Dodatkowo dla komfortu użytkowników oraz jak najlepszych efektów z użytkowania sauny ważne są również: bliskość natrysku, miejsce na leżak do odpoczynku, a opcjonalnie również wyjście na balkon lub taras. Przydałoby się też miejsce na przechowywanie ręczników, szlafroków i innych akcesoriów. Najkorzystniejszym rozwiązaniem będzie umieszczenie sauny w dużej łazience lub w jej bezpośrednim sąsiedztwie. Jeszcze innym rozwiązaniem jest umieszczenie sauny poza domem, czyli w odosobnionym budynku w ogrodzie.

Instalacje

Wymagania instalacyjne są różne zależnie od rodzaju sauny. Zazwyczaj wystarczy zwykłe gniazdo elektryczne na osobnym obwodzie oraz wyprowadzenie i odpływ wody (jeżeli w grę wchodzi sauna parowa). Dokładne specyfikacje najlepiej uzyskać od wybranego producenta. Bardzo ważnym elementem jest również wentylacja. Dla zachowania zdrowego, świeżego mikroklimatu powinna następować cyrkulacja powietrza z zewnątrz (np. przez podcięcie w drzwiach) oraz usuwanie z wnętrza sauny – przez otwory wentylacyjne w ścianach lub suficie. Sauna generuje nie tylko wilgoć, ale też wysoką temperaturę. Kanał wentylacyjny powinien być więc dostosowany do tego typu zmian. Z tego względu ścianki sauny powinny być nieco odsunięte od ścian budynku – kilkucentymetrowy odstęp zapewni bezproblemową cyrkulację powietrza. Instalacją wewnętrzną i “sercem” sauny jest piec. Na rynku dostępne są piece elektryczne i na drewno. Do prawidłowego funkcjonowania sauny należy dobrać moc pieca – średnio 1 kW na 1mwnętrza sauny.

Design małego SPA

Poza naszą gotową sauną warto zaprojektować piękną strefę relaksu. W takim SPA sprawdzą się naturalne materiały jak drewno czy kamień, albo ich dobrej jakości imitacje. Klimatu doda też boczne, rozproszone oświetlenie. Warto znaleźć również miejsce na naturalną roślinność, o ile w pomieszczeniu jest okno oraz mniejsze dekoracje jak świece czy zdjęcia z wakacyjnych podróży. Taka łazienka może mieć bardziej charakter hotelowy, ale jak zawsze doradzam wprowadzenie osobistych przedmiotów, co sprawi, że wnętrze będzie wyjątkowe i osobiste.

Budżet

Cena sauny będzie zależeć między innymi od wyżej wymienionych czynników. Jej cena wyniesie od około czterech do kilkudziesięciu tysięcy złotych. Nie jest to mały koszt, więc warto go ująć w budżecie już na etapie projektu.

To może Cię zainteresować