Śladami designu – Wiedeń

Śladami designu – Wiedeń

Miłośnicy rzemiosła artystycznego oraz współczesnego designu, planując swoje podróże, nie mogą ominąć Wiednia. Stolica Austrii ma na tym polu wiele do zaoferowania, zarówno jeśli chodzi o przeszłość, jak i współczesny charakter projektowania.

Proponujemy, by wiedeński design poznawać na trzy różne sposoby – zwiedzając muzea poświęcone tej tematyce, kupując pamiątki w sklepach i manufakturach lub po prostu odwiedzając kawiarnie i restauracje, zaprojektowane przez największych architektów wnętrz. Zaczynamy?

Muzea – teoria i praktyka

MAK – Austrian Museum of Applied Arts/Contemporary Art to pierwszy adres, pod jaki powinniśmy się udać. Ufundowane w 1863 roku, przez lata zdołało zebrać imponująca kolekcję arcydzieł sztuki użytkowej, rzemiosła artystycznego i sztuki współczesnej. Co istotne, MAK posiada największe na świecie zbiory dzieł twórców Warsztatów Wiedeńskich. Miejsce to powinni odwiedzić również fani Helmuta Langa – ten urodzony w 1956 roku w Wiedniu designer i projektant mody podarował muzeum wiele swoich prac i rysunków.

Śladami designu – Wiedeń

© MAK/Georg Mayer

Warsztaty Wiedeńskie (Wiener Werkstätte) – pracownia założona na początku XX wieku przez Josefa Hoffmana oraz Kolomana Mosera. Przyświecała im idea odnowienia sztuki na bazie rzemiosła, a tworzone przez nich przedmioty (przeważnie o prostej, geometrycznej formie) miały być po równo dziełem projektanta i rzemieślnika. Tkaniny dostarczała im słynna firma Backhausen, działająca do dziś.

Śladami designu – Wiedeń

© MAK/Georg Mayer

Hofmobiliendepot (Imperial Furniture Collection) zawiera z kolei jedną z największych kolekcji mebli. Pasjonaci historii docenią zbiory z czasów dynastii Habsburgów, będą mogli również prześledzić ewolucję meblarstwa aż do czasów, kiedy charakter austriackich wytworów nadawali tacy mistrzowie, jak Adolf Loos, Josef Hoffmann czy Otto Wagner.

 

Designforum Wien, czyli Wiedeńskie Forum Wzornictwa zlokalizowane w Dzielnicy Muzeów, zachwyci fanów współczesnego designu. Przed odwiedzinami warto prześledzić kalendarz wydarzeń, by nie ominąć żadnej wystawy czasowej, warsztatów czy pokazów specjalnych.

Planując wypad do Wiednia sprawdźmy dobrze terminy, by nie przeoczyć Vienna Biennale. Ta założona w 2015 roku przez dyrektora MAK, Christopha Thun-Hohensteina, międzynarodowa impreza artystyczna łączy design, sztukę współczesną i architekturę.

Restauracje i kawiarnie, czyli coś dla ciała i ducha

Będąc w Dzielnicy Muzeów obowiązkowa powinna byćwizyta w Loose Bar. Miejsce to stworzył jeden z najważniejszych austriackich architektów – prekursor modernizmu, Adolf Loos. Zaprojektował on restaurację, której wnętrze inspirowane było stylem „american bar”.

Odwiedzając muzea i galerie, dobrze jest też zwrócić uwagę na dzielące z nimi przestrzeń restauracje. Muzeum MAK to nie tylko świetne zbiory – na uwagę zasługuje mieszcząca się w nim restauracja Salonplafond, w której znaleźć można np. meble projektu Oswalda Haerdtla. Z kolei odwiedzając Kunsthalle Wien (galerii sztuki współczesnej) powinniśmy skorzystać z okazji i zapoznać się z wnętrzem Heuer, mieszczącym się w tym samym budynku. Tu przysiąść można na słynnych krzesłach Thoneta, czyli niekwestionowanym symbolu wiedeńskiego wzornictwa. Wieczór warto zakończyć w winiarni Unger und Klein. Stworzona przez Eichinger oder Knechtl (wspólny projekt architektów Gregora Eichingera i Christiana Knechtla) przytulna przestrzeń stworzona jest wokół ciągnących się przez ściany regałów z butelkami wina.

Śladami designu – Wiedeń

Pamiątka z podróży – manufaktury, studia i sklepy

Gdzie znajdziemy piękne pamiątki z podróży – ręcznie robioną ceramikę, albumy i książki o designie, plakaty przedstawiające dzieła Warsztatów Wiedeńskich?

  • The Viennastore, adres: Herrengasse 5/Palais Wilcek. Sklep z dużym wyborem designerskich pamiątek z Wiednia.
  • Feinedinge, adres: Margaretenstraße 35. Manufaktura porcelany Sandry Haischberger oferująca wspaniałą zastawę stołową, wazony i nastrojowe lampiony.
  • Butik MAK Design Shop, adres: Stubenring 5. Coś więcej, niż zwykły sklep z muzealnymi pamiątkami – duży wybór książek, możliwość zakupu plakatów i reprodukcji największych dzieł.
  • Vienna1900Store, adres: Herrengasse 1/Palais Herberstein. Kopalnia pamiątek – szczególnie tych, nawiązujących do ikonicznych dla Wiednia postaci: Gustava Klimta, Egona Schiele, Adolfa Loosa czy Zygmunta Freuda.

To może Cię zainteresować