Spiżarnia w domu – jak ją zaaranżować?

Spiżarnia w domu – jak ją zaaranżować?

Organizacja dawnych spiżarni miała na celu stworzenie możliwości przechowywania produktów w niższej temperaturze. Współcześnie, gdy tę funkcję pełnią lodówki i chłodziarki, spiżarnia jest jednym z pomieszczeń pomocniczych, które ułatwiają utrzymanie porządku w domu lub mieszkaniu.

Możemy przechowywać w niej żywność i potrawy gotowe do spożycia. Owoce, warzywa, przetwory, soki, suszone grzyby, jajka, przyprawy czy produkty sypkie takie jak mąka lub kasza. Jest to także dobre miejsce na przechowywanie wina.

Lokalizacja

Najlepiej jeśli spiżarnia będzie zlokalizowana przy kuchni, w pobliżu wejścia głównego lub przy wyjściu z garażu. Tam, gdzie jest najłatwiej dostać się wracając z zakupami do domu. Dobrze żeby jej powierzchnia wynosiła przynajmniej 2,5 m2. Droga od spiżarni do kuchni powinna być jak najkrótsza, by nie stwarzać problemów z przenoszeniem produktów, a raczej ułatwiać ich przechowywanie i przygotowywanie posiłków. Pomieszczenie przeznaczone na spiżarnię powinno być zacienione, równocześnie dzięki temu będzie ono wychłodzone. Dobrze jeśli znajduje się w północnej części domu, nie wystawionej na zbyt intensywne działanie promieni słonecznych i panuje w nim stała temperatura. Jest to istotne, aby zapobiec zepsuciu zapasów. Pomieszczenie to nie może być narażone na wilgoć. Występująca w pomieszczeniu para wodna, pojawi się również w produktach, a tym samym może doprowadzić do rozwoju bakterii i grzybów. Spiżarnia powinna być zatem sucha, zacieniona i wentylowana oddzielnym kanałem wentylacyjnym. Można w niej również zamontować wentylator. Nie powinno się w niej prowadzić instalacji grzewczej.

Wymiary

Spiżarnia nie musi być duża, ważne, żeby była umiejętnie zorganizowana.. Świetnie sprawdzą się otwarte półki, na których będą widoczne wszystkie produkty. Mogą one być zamontowane na ścianach lub stanowić część stalowych regałów, zabezpieczonych odpowiednim preparatem antykorozyjnym. Im lepsze rozplanowanie, tym więcej artykułów będzie można zmieścić wewnątrz pomieszczenia. Regały mogą być również wykonane z drewna, które należy odpowiednio zaimpregnować. Wygodne będą półki o głębokości 30-40 cm, na których zmieszczą się również zamykane pojemniki. Jeśli w dużej mierze będą przechowywane na nich słoiki, można je dopasować do planowanej przeważającej wysokości zapasów. Półki mogą być również regulowane. Dobrze jeśli w spiżarni znajdą się również głębsze przestrzenie, zwłaszcza te, projektowane najniżej, służące do przechowywania cięższych przedmiotów. W regałach można także zamontować wysuwane kosze. Wyroby i artykuły lżejsze powinny mieścić się na wyższych półkach. Świeże produkty można przechowywać w wiklinowych koszach, butelki z winem na odpowiednich stojakach. Regały powinny zajmować całą wysokość i szerokość ściany żeby w pełni wykorzystać dostępną przestrzeń. Dla wygody użytkowania, dobrze będzie jeżeli przestrzeń pomiędzy regałami usytułowanymi na przeciwległych ścianach wynosiła nie mniej niż 1m. Na relingach lub haczykach możemy przechowywać  warkocze czosnku lub inne zioła.

Przechowywanie

Przechowywane produkty powinno się segregować tematycznie. Powinniśmy znaleźć osobne miejsce na przyprawy, owoce, przetwory, soki, miód, zioła, produkty sypkie. Mogą one znajdować się w ciekawych pojemnikach, słoikach lub puszkach, co będzie nadawać spiżarni ciekawego charakteru, a także przyczyni się do zachowania porządku w pomieszczeniu i organizacji zapasów. Lepiej jest unikać przechowywania otwartych torebek, ponieważ wewnątrz mogą zalęgnąć się mole. Zapasy można segregować także kategoriami, takimi jak np.: produkty śniadaniowe, do pieczenia czy dodatki do obiadów. Planując rozmieszenie zapasów można się również kierować częstotliwością używanych produktów. Warto jest dobrze oznakowywać domowe przetwory.

Detale

Wykończenie powierzchni spiżarni powinno być wykonane przy położeniu silnego akcentu na zachowanie czystości  w jej wnętrzu. Na podłodze mogą znaleźć się płytki ceramiczne, wspomagające wychłodzenie pomieszczenia, posadzka kamienna, kafelki lub wykładzina. Ściany mogą zostać pokryte łatwo zmywalną farbą, np. lateksową jak również łatwymi w utrzymaniu płytkami.

Drzwi do spiżarni powinny izolować chłodniejszą przestrzeń od cieplejszych pomieszczeń. Najdogodniejszą temperaturą w pomieszczeniu będzie 10-15° C. Jeśli w spiżarni znajduje się okno, powinno ono być zabezpieczone przed owadami i gryzoniami, a także działaniem promieni słonecznych. Źródło sztucznego światła powinno być na tyle silne lub kilkupunktowe żeby można było wyraźnie przeczytać etykiety, np. nazwę konfitury lub rodzaj przechowywanego soku. Jeżeli powierzchnia spiżarni jest duża, może znaleźć się w niej również dodatkowa chłodziarka oraz przestrzeń do przechowywania rzadziej używanych sprzętów AGD, jak frytkownica, sokowirówka, mikser czy toster jak również okazjonalnie używanej zastawy stołowej.

Przy braku możliwości wydzielenia oddzielnego pomieszczenia na spiżarnię, rozwiązania można poszukiwać w aranżacji innego pomieszczenia gospodarczego, przedsionku domu, piwnicy lub garażu. W małych mieszkaniach spiżarnię może stanowić dobrze zaaranżowana, funkcjonalna wnęka w kuchni lub korytarzu. Dla oszczędności przestrzeni dobrze sprawdzą się drzwi przesuwne lub składane. Na skrzydle mogą znaleźć się półeczki na przyprawy. Wewnątrz wnęki można umieścić wysuwane szuflady z koszami.

Jeżeli przestrzeń w domu na to pozwala, warto jest stworzyć dobrze zorganizowaną spiżarnię, która pozwoli zaoszczędzić czas i pieniądze a także, w której będzie można przechowywać wiele przetworów, bezcennych podczas zimowej pory. Swoje dobre miejsce znajdą tutaj również ciekawe przyprawy przywiezione z wakacyjnych podróży.

To może Cię zainteresować