Sposoby na dobry sen – porady psychologa
Bezsenność to problem, który dotyczy coraz większej liczby osób. Wśród jej podstawowych źródeł wymienia się niewłaściwy tryb życia, długotrwały stres i niedobór witamin. Jest jednak kilka reguł, których warto przestrzegać, by spać zdrowym i regenerującym snem.
Główną przyczyną bezsenności są nie tylko długotrwały stres, buzujące w nas emocje oraz kłopoty, które lepiej by było pozostawić za drzwiami sypialni, ale także nadmiar obowiązków, przesadne przejmowanie się wszelkimi problemami i urazy psychiczne. Na długiej liście czynników pogarszających jakość snu widnieją też nieodpowiednia dieta, np. picie dużych ilości alkoholu, kawy, herbaty oraz objadanie się na noc ciężkostrawnymi potrawami. W przypadku bezsenności, depresji oraz nadpobudliwości warto też wykluczyć niedobory witamin B3 i B6 w organizmie.
Czy to bezsenność?
Jak rozpoznać, czy masz do czynienia z bezsennością? Przeczytaj poniższe zdania:
- Nie mogę zasnąć bez zażycia tabletek uspokajających.
- Alkohol uspokaja mnie przed snem.
- W ciągu nocy budzę się wiele razy.
- Często budzę się zbyt wcześnie i mimo usilnych prób nie mogę ponownie zasnąć.
- Rano i w ciągu dnia odczuwam zmęczenie.
- Jestem zmęczony, rozdrażniony, boli mnie głowa, mam problemy z koncentracją.
Jeśli choć jedno z tych stwierdzeń dotyczy Ciebie, prawdopodobnie cierpisz na bezsenność lub masz kłopoty ze snem. Zadbaj o siebie, bo zła jakość snu niestety zauważalnie przekłada się na jakość życia.
Sposoby na dobrą noc
- Staraj się chodzić spać co dnia o tej samej porze.
- Zadbaj o aktywność fizyczną. Zmęczenie ułatwi organizmowi zapadnięcie w głęboki, zdrowy sen.
- Niezależnie od tego, czy Twoja noc była przespana, czy nie, staraj się nastawiać budzik na mniej więcej tę samą godzinę.
- W ciągu dnia nie pozwalaj sobie na drzemki. Jeżeli odczuwasz duże zmęczenie, połóż się na kwadrans.
- Łóżko powinno Ci się kojarzyć ze spaniem, dlatego nie wykonuj w nim innych czynności: rozmów przez telefon, oglądania telewizji czy czytania książek. Nigdy też nie kłóć się w łóżku!
- Dwie godziny przed snem nie spożywaj posiłków. Na kolację zjedz coś lekkiego: mleko, banany i płatki zbożowe zawierają tryptofan, który odpowiada za prawidłowe funkcjonowanie układu nerwowego – poprawia nastrój i uspokaja.
- Zmień wygląd sypialni: pomaluj ściany na spokojny kolor, zmień materac na bardziej wygodny, ogranicz hałas dochodzący z zewnątrz, kup szczelne rolety, tak by światło nie wpadało do pokoju.
- W przypadku naprawdę poważnego problemu, spróbuj nie przespać doby, a w końcu na pewno poczujesz ogarniające Cię zmęczenie.
- Przed snem dotleń organizm: pójdź na spacer, wywietrz sypialnię. Dzięki temu szybciej zapadniesz w zdrowy sen.
- Poznaj moc herbat ziołowych – melisa, lawenda lub kozłek lekarski pomogą ukoić nerwy.
- Wieczorem nie przyjmuj zbyt dużo płynów, by zredukować konieczność korzystania z toalety w godzinach nocnych.
- Weź ciepłą (ale nie gorącą) kąpiel z dodatkiem aromatycznych olejków: lawendowego, tymiankowego lub pomarańczowego. W domowym spa możesz słuchać uspokajającej muzyki.
- Unikaj nieprzyjemnych myśli tuż przed zaśnięciem.
- Spróbuj innych metod na dobry sen, na przykład relaksacji progresywnej Jacobsona, relaksacji autogennej Schulza, medytacji uważności czy medytacji koncentrującej.
- Wybierz wygodne łóżko, zwróć uwagę na materac dostosowany do Twoich potrzeb. Wskazówki fizjoterapeuty znajdziesz w pierwszej części naszego cyklu: Materac skojony na miarę