W stronę wygody. Jak urządzić mieszkanie, by dobrze odpoczywać?

W stronę wygody. Jak urządzić mieszkanie, by dobrze odpoczywać?

Niewygodnie i niefunkcjonalnie urządzone mieszkanie sprawia, że już po przekroczeniu progu stajesz się nerwowy, a odpoczynek w takim wnętrzu nigdy nie będzie efektywny. Jak zaaranżować wnętrze, by stało się przestrzenią komfortową dla użytkownika?

Przypomnij sobie, ile razy, wracając w deszczowy dzień z pracy z siatkami pełnymi zakupów, musiałeś na stojąco zdejmować buty i zastanawiać się, gdzie odłożyć klucze, lub rzucać torbę z laptopem na ziemię. Okazuje się, że w naszych przydomowych wiatrołapach i wejściach często brakuje konkretnego punktu przeznaczonego do odwieszenia kurtki, odstawienia brudnych butów czy odwieszenia torebki. To jednak dopiero początek domowych niewygód.

Funkcjonalny korytarz

Organizacja przestrzeni w przedpokoju ma ogromne znaczenie dla wygody i komfortu gości oraz mieszkańców. Zastanów się, gdzie będziesz odkładać klucze, i zamontuj w tym miejscu małą szafkę lub szufladkę. Dobrym rozwiązaniem jest też haczyk albo półka na torebkę. Pomyśl o dogodnym miejscu na brudne buty, w którym będzie można pozostawić je do wysuszenia – nie powinny zawadzać ani rzucać się w oczy. Warto również zaplanować przestrzeń na odwieszanie codziennie noszonej wierzchniej odzieży – nie zawsze masz przecież czas i chęć, by odkładać ją do szafy. W korytarzu zaprojektować trzeba też miejsce do siedzenia, by wygodnie i bezpiecznie założyć lub ściągnąć obuwie. Duże lustro wyeliminuje konieczność cofania się do wnętrza, by sprawdzić, czy dobrze wyglądasz.

Wielofunkcyjna łazienka

Dzięki wannie każda łazienka może się zamienić w domowe spa. Nigdzie nie zrelaksujesz się bardziej niż w pachnącej, ciepłej wodzie, w blasku migoczących świec. Trzeba jednak pamiętać, że jeśli o poranku zwykle spieszysz się do pracy, lepiej sprawdzi się prysznic. Innym bardzo przydatnym w codziennym funkcjonowaniu urządzeniem jest bidet.

W łazience zastosuj różnego rodzaju oświetlenie, z osobnymi włącznikami, z uwzględnieniem różnych czynności, które wykonujesz w tej przestrzeni: mocne lampy do wykonania np. odpowiedniego makijażu, a dla wieczornej toalety delikatne nastrojowe oświetlenie niemęczące oczu. Pomyśl o umieszczeniu w łazience wygodnego siedziska, na którym będzie można przysiąść albo po prostu położyć na nim zdjęte z siebie ubrania, i praktycznym wieszaku na ręczniki.

Wygodny salon

Aranżując przestrzeń salonu, należy się skupić na odpowiednim ustawieniu i doborze mebli. Bardzo ważne jest, aby do wnętrza docierało jak najwięcej dziennego światła. To miejsce, w którym toczy się codzienne życie – tutaj spędzamy najwięcej wolnego czasu, często w rodzinnym gronie. Warto więc, aby było tu jasno, a nie ponuro, przestrzennie i funkcjonalnie, czyli po prostu wygodnie. Wieczorne oświetlenie powinno się opierać na delikatnych źródłach ciepłego światła, by nie męczyć – i tak już zmęczonych całodniową pracą – oczu.

Wybierając sofę, masz zdecydowanie największe pole do popisu. Na rynku znajdują się przeróżne modele, m.in. z regulowanym oparciem, wyciąganymi podnóżkami, zagłówkami, a nawet z funkcją masażu. Zastanów się, które z tych funkcjonalności mają dla Ciebie największe znaczenie, wypróbuj jego działanie i wybierz optymalne dla Ciebie i Twojej rodziny. Jeśli chodzi o obicie sofy, najbardziej praktycznym rozwiązaniem są miękkie tkaniny w niekrzykliwych kolorach, przyjemne dla oka i ciała.

Aby ocieplić wnętrze i sprawić, że sofa będzie jeszcze bardziej wygodna, rozłóż na niej delikatne poduchy. Podobny efekt daje też miękki dywan.

Ściany lepiej pomalować w stonowanej kolorystyce, a telewizor powiesić na tle gładkiej, pustej ściany, aby nie rozpraszać wzroku podczas oglądania. Aby wnętrze było jeszcze bardziej przyjazne, zastosuj też elementy w kojących odcieniach zieleni i wybierz odpowiednie krzesła do stołu jadalnego. Modne krzesła plastikowe czy drewniane nie mogą w żaden sposób równać się z komfortem, jaki zapewniają nam meble tapicerowane.

Spokojna sypialnia

W przypadku sypialni najważniejsze są odpowiednie wymiary i ustawienie łóżka. Jeżeli chodzi o jego wielkość – każdy może wybrać odpowiednią dla siebie. Jednak ustawienie mebla nie pozwala już na taką dowolność. Nie należy stawiać łóżka tyłem do okna i tyłem do drzwi. Według psychologów takie ustawienie wzbudza w użytkowniku uczucie niepokoju prowadzące do zaburzeń snu. Wiedzą o tym również architekci wnętrz, dlatego niewielu z nich stosuje takie rozwiązania.

Barwy stosowane w sypialni powinny być stonowane. Pamiętaj też o możliwości zaciemnienia pokoju żaluzjami, roletami lub zwykłymi zasłonami, a także o miejscu na drobiazgi i dobrym oświetleniu.

W stronę wygody. Jak urządzić mieszkanie, by dobrze odpoczywać?

Siła oświetlenia

Światło to ważny element w aranżacji każdego wnętrza, niepozostający bez wpływu na nasze samopoczucie. Ważne, aby w jak największym stopniu wykorzystywać źródło światła naturalnego, które jest dla nas najbardziej korzystne. Sztuczne światło natomiast może być mocne lub słabe, intensywne albo nastrojowe – wszystko zależy od charakteru czynności wykonywanych w pomieszczeniu. Pamiętać trzeba o punktach w mieszkaniu, które wymagają doświetlenia, np. kąciku pracy, oraz o miejscach, w których światło powinno być kojące i ciepłe, bo również barwa światła ma znaczenie.

W stronę wygody. Jak urządzić mieszkanie, by dobrze odpoczywać?

Miękka kanapa czy wygodne krzesło to za mało, by stworzyć wygodne wnętrze. Także cała przestrzeń w mieszkaniu powinna być jasna, spokojna i funkcjonalna. Warto unikać rozpraszających wzrok elementów wyposażenia – w urządzaniu wnętrz dobrze jest bowiem trzymać się zasady, że „co za dużo, to niezdrowo”. Stonowana, nierzucająca się w oczy kolorystyka, odpowiednio dobrane światło i funkcjonalne meble to podstawa. Uwzględniając wszystkie te aspekty, można stworzyć przestrzeń, która stanie się naszą oazą i miejscem relaksu.

To może Cię zainteresować