Stwórz sobie porządek

Stwórz sobie porządek

Każdy z nas w swoim domu chce czuć się wspaniale, by móc odpoczywać. Nieliczne wolne chwile pragniemy spędzać z rodziną, relaksując się lub oddając różnego rodzaju rozrywkom. Jak w codziennym pędzie znaleźć czas na żmudne i nudne sprzątanie?

Niestety, żadne wnętrze, nawet najlepiej zaprojektowane, nie posprząta się samo. Nie sposób uniknąć tej czynności, lecz można ją sobie uprzyjemnić, wystrzegając się pewnych elementów we wnętrzu, zwłaszcza tych, których sprzątanie zabiera najwięcej czasu i wysiłku.

Kuchnia

W kuchni każdy gospodarz spędza dużo czasu, aby ułatwić sobie życie, aranżując to pomieszczenie, warto unikać ciemnych kolorów. Czarne, grafitowe czy ciemnoszare fronty szafek mogą utrudnić utrzymanie czystości. Na jasnych kolorach kamień i osad z wody są mniej widoczne.

Wybierając szafki, lepiej unikać systemów typu tip-on lub dotykowych. Jeśli fronty są frezowane lub wyposażone w uchwyty, podczas otwierania tylko te miejsca będą narażone na ekspozycję, a więc w ramach cotygodniowego sprzątania nie trzeba wycierać całego frontu. Fronty połyskujące łatwiej doczyścić, a tłuste plamy są na nich mniej widoczne.

Godnym uwagi rozwiązaniem jest zamontowanie elektrycznych wysuwów głębokich szuflad, a szczególnie tej, do której wrzucamy śmieci. Dzięki temu nie będzie trzeba dotykać mebla brudnymi rękoma, a po delikatnym dociśnięciu frontu kolanem szuflada sama się wysunie.

Więcej przestrzeni

Kuchnia powinna być niezabudowana górnymi szafkami lub – przeciwnie – zabudowana aż do samego sufitu. To zapobiegnie gromadzeniu się kurzu na szczycie górnych mebli. Przestrzeń między dolną a górną linią kuchni warto wypełnić lakobelem, czyli kolorową szybą. Tutaj również dobrze jest postawić na jaśniejsze kolory; można też pomyśleć o zastosowaniu płytek wielkoformatowych. Chodzi o to, aby w jak największym stopniu wyeliminować brudzące się i ciężkie w utrzymaniu fugi. Jeśli chodzi o podłogę, stosowanie gładkich płytek bez względu na to, czy są ciemne, czy jasne, zdecydowanie nie jest dobrym pomysłem. Jeśli kafle będą miały nierównomierną fakturę, nie będzie na nich widać kropelek wody, okruszków i tłustych plam. Ta sama zasada w kuchni dotyczy blatów kuchennych – gładkie, bez żadnej faktury, mogą naprawdę utrudnić codzienne funkcjonowanie.

Stwórz sobie porządek

fot. Rust

fot. Rust

Łazienka

Łazienka to przestrzeń, która najszybciej się brudzi: wodne zacieki na lustrze, mydlany osad na płytkach… Trudno utrzymać ją w czystości.

Urządzając łazienkę, unikaj ciemnych płytek w miejscach narażonych na stały kontakt z wodą i chlapanie – w kabinie prysznicowej, nad wanną czy blisko umywalki. Białe płytki na podłodze to również nie najlepsze rozwiązanie – wbrew pozorom, dzięki jasnemu kolorowi łazienka nie będzie wyglądać zawsze czysto i schludnie. Na kaflach w jasnych odcieniach widać każde zabrudzenie. Lepiej więc wybrać podłogę o nierównomiernej fakturze, na której kropelki i kurz nie będą tak widoczne.

Lustro blisko krawędzi umywalki wygląda przepięknie, ale konieczność jego codziennego czyszczenia będzie nieunikniona. Optymalna wysokość to 10-20 cm ponad umywalką.

W łazience również warto zastosować baterie umywalkowe z lekkim spadem, na których nie będzie się zatrzymywać woda, oraz podtynkowe zestawy pod prysznicem, co skróci listę elementów do mycia podczas sprzątania. Dobrze jest ukryć pralkę w zabudowie – nikt nie zauważy, że nie wystarczyło czasu, by oczyścić ją z resztek płynu do prania czy płukania.

Jeśli w łazience znajduje się prysznic, można wyeliminować dużą ilość szyb, dobrym rozwiązaniem jest prysznic narożnikowy lub obudowany ścianką działową, dzięki temu zyskamy przestrzeń, która jest prostsza w czyszczeniu od szyby. Podobnie rysuje się kwestia wanny – modele wolnostojące są przepiękne, ale lepiej sprawdzają się w pokojach kąpielowych bądź łazienkach dla gości, niekoniecznie w miejscach używanych na co dzień.

Sypialnia

W sypialni przebywamy rzadziej, ale i tutaj warto postawić na jasne kolory – nastrojowe lampki, rama łóżka i wszelkie poziome powierzchnie nie będą w tak widoczny sposób gromadziły kurzu. Trudno też utrzymać w nieskazitelnej czystości lampy z papierowymi kloszami. Jeśli chodzi o przechowywanie ubrań, zdecydowanie dobrym pomysłem jest zamykana szafa bądź garderoba, ale trzeba pamiętać, aby ich ściany nie były transparentne.

Stwórz sobie porządek

fot. Hastens

fot. Hastens

Salon z jadalnią

W salonie i jadalni toczy się domowe życie, dlatego nie montujcie ciemnych paneli czy ciemnych płytek na podłogę. Lepiej postawić na delikatne odcienie szarości, bieli i beżu. Białe, tapicerowane krzesła przy stole szybko stracą swój urok, głównie przez ryzyko pofarbowania od ubrań, podobnie jak wykonane z mało odpornych tworzyw sztucznych – te z kolei łatwo się rysują i bardzo prawdopodobne jest ich zarysowanie.

Gadżety

Istnieje wiele urządzeń, które również mogą ułatwić codzienne sprzątanie – to roboty odkurzające, elektryczne mopy i centralne odkurzacze. Obecnie powstaje ich coraz więcej, a ich design jest coraz ciekawszy. Nie będą przeszkadzały, jeżeli znajdziemy dla nich miejsce już na etapie planowania wnętrz.

To może Cię zainteresować