W świecie stylu: styl rustykalny

W świecie stylu: styl rustykalny

Ciepły, swojski, nieprzekombinowany. Styl rustykalny bliski jest naszemu sercu, bo zaaranżowane w ten sposób wnętrze sprawia, że każdy czuje się w nim dobrze. Jakich pięciu najważniejszych zasad należy się trzymać, by stworzyć przestrzeń wiejskiej sielanki, pasującą jednocześnie do XXI-wiecznego stylu życia?

Zasada nr 1: postaw na naturę

To najważniejsze hasło, o którym musisz myśleć poszukując mebli czy planując wystrój, jeśli chcesz osiągnąć finalny efekt przytulności. Pojawiające się we wnętrzu materiały w bardzo dużej mierze decydują o jego stylu. Najważniejsze decyzje powinny dotyczyć postawienia na drewniane meble o prostych kształtach. Istotne jest też (w miarę możliwości) pozostawienie fragmentów konstrukcji budynku, np. sosnowych bali przy suficie. Zwracaj baczną uwagę na kupowane materiały; gdzie tylko możesz stawiaj na te pochodzenia naturalnego, takie jak kamień, cegła czy przede wszystkim naturalnie postarzane drewno. Doskonale sprawdzi się ono nie tylko na podłodze, ale także jako blaty kuchenne lub fronty mebli. Zrezygnuj z tworzyw sztucznych czy tych, które charakteryzują się dużym połyskiem. Drewno i kamień to materiały ponadczasowe – nigdy nie stracą na swej klasycznej elegancji.

W świecie stylu: styl rustykalny

Zasada nr 2: wszystko z umiarem

Słysząc „styl rustykalny” masz natychmiastowe skojarzenie z wnętrzem zakurzonej, wiejskiej chaty? Lampy naftowe, makatki, zegary, stare żelazka z duszą i zabytkowe bibeloty mają wartość dekoracyjną i jako takie nie powinny być elementem wiodącym w wystroju całego wnętrza. Dla tego stylu wymienić można jeszcze wiele bardzo charakterystycznych dodatków
i elementów: fotel bujany, porcelanowe, zdobione talerze na ścianach, stary kuchenny kredens, kominek rozświetlający wieczorny mrok… Postaraj się, aby takie wyjątkowe przedmioty dopełniały wnętrze, a nie je przytłaczały. Ciekawe perełki można znaleźć np. na targach staroci, ale dobrze jest się też rozejrzeć za wyrobami lokalnych rzemieślników. Obrus czy narzuta utkana przez kobiety z koła gospodyń z pobliskiej wsi lub kosz z wikliny od regionalnego artysty nie tylko nacieszą oko, ale będą sobą reprezentować dodatkową wartość, jako autentyczne świadectwa dziedzictwa kulturalnego Twojego otoczenia.

W świecie stylu: styl rustykalny

Zasada nr 3: nie lekceważ roli tkanin

W stylu rustykalnym bardzo dużą rolę gra umiejętne wykorzystanie tekstyliów. W takim wnętrzu powinny dominować len, bawełna i wełna. Pamiętaj, że to właśnie tkaniny ocieplają wnętrze. Na ścianie doskonale sprawdzi się więc tkany kilim, na podłodze gruby dywan, na kanapie koc z wełny czesankowej, a na oknach – zazdrostki, firanki lub lambrekiny. Możesz sięgnąć do folkloru i postawić na ludowe wzory: kaszubskie, łużyckie czy góralskie. Dobrze sprawdzą się też nadruki kwiatowe lub w kratę. Należy jednak uważać, by nie doprowadzić do zbyt dużego miksu wzorów, który już na pierwszy rzut oka sprawi wrażenie wizualnego bałaganu.

W świecie stylu: styl rustykalny

fot. Belbazaar

fot. Belbazaar

Zasada nr 4: odpowiednie faktury i kolory ziemi

Różne odcienie drewna, dekoracyjne tkaniny o przykuwających oko wzorach, sporo klimatycznych bibelotów… Takie wnętrze już pełne jest kolorów, następne dodawaj więc z głową. Ściany pomaluj albo na biało, albo w jasnych, lekkich odcieniach beżu czy brązów. Dobierając dodatki staraj się inspirować naturą. Stawiaj na kolory ziemi oraz te, które możesz zaobserwować podczas spaceru po łące czy w lesie – zielenie, żółcie czy rozmyte błękity. Na ścianach będą też świetnie wyglądać chropowate faktury, kojarzone z korą drzewa – wystarczy nałożyć zamaszystymi ruchami grubszą warstwę tynku. Nasycona ciepłą czerwienią ceglana ściana również będzie doskonale pasować.

W świecie stylu: styl rustykalny

fot. Nap

fot. Nap

Zasada nr 5: nowoczesności nie mów „nie”

Jeśli podoba Ci się styl rustykalny, ale nie chcesz zamieszkać w domu przypominającym mieszkanie swych dziadków, pamiętaj, że nic nie stoi na przeszkodzie, by tradycję połączyć z nowoczesnością. Styl modern rustic pozwoli Ci uzyskać wygodne i pełne energii mieszkanie „z duszą”. Pamiętaj jednak, aby nie eksponować sprzętów RTV – duży telewizor czy kino domowe nie powinno się tu rzucać w oczy. W tradycyjnym wnętrzu na zasadzie kontrastu można mieć np. surowe, betonowe podłogi kojarzące się ze stylem loftu, minimalistyczny w formie zlew kuchenny, geometryczną wannę albo krzesła o nogach z giętego metalu. Nowoczesne mogą być też dodatki ze szkła i stali czy oświetlenie. Dzięki ich wprowadzeniu do wnętrza stworzysz spójną, praktyczną i przytulną przestrzeń, która dobrze będzie pasować np. do niedużego mieszkania w centrum miasta.

W świecie stylu: styl rustykalny

fot. Nap

Po więcej rustykalnych inspiracji zapraszamy na nasz profil PINTEREST.

To może Cię zainteresować