Totalnie zielony

Totalnie zielony

Jak zaaranżować ogród, by cieszyć się zieloną oazę przez cały roku? Dla doświadczonego ogrodnika nie ma rzeczy niemożliwych. Jeśli jednak chcesz samodzielnie osiągnąć taki efekt, musisz zastosować się do naszych zaleceń. Odpowiedni dobór gatunków i przemyślana kompozycja są kluczem do sukcesu.

Matka Natura urządziła świat prosto – mamy więc czas siania, kwitnienia, wzrostu i zbierania owoców. Po nim następuje okres spoczynku i przygotowania do nowego sezonu. To powoduje, że większość roślin ozdobnych uprawianych w naszych ogrodach wygląda atrakcyjnie tylko w określonym czasie. Wiosna to dla większości gatunków czas silnego wzrostu, żywej zieleni i bujnego kwitnienia. Lato jest już nieco bardziej stonowane, kwiatów pojawia się mniej, ich miejsce zajmują kolorowe owoce. Jesień natomiast obfituje w efektowne barwy na drzewach i krzewach. To jednak nieuchronnie zbliża nas do zastąpienia zieleni brązami i szarością, które będą panowały do następnej wiosny.

Totalnie zielony

Bajkowy ogród w pięciu krokach

 

  1. Postaw na rośliny jednoroczne

Możesz je posadzić zarówno w pojemnikach ustawionych w okolicy tarasu czy altany, jak również powysadzać do gruntu na rabatach. W asortymencie szkółkarskim nie ma innych roślin, które kwitłyby tak długo i obficie przez cały czas wegetacji. Pelargonie, surfinie, kanny, lobelie, begonie, aksamitki czy bratki, odpowiednio dobrane i ułożone w barwne kompozycje, zapewnią piękne kwiaty od kwietnia do listopada.

Totalnie zielony
  1. Posadź iglaste rośliny zimozielone

Choć w opinii wielu są „nudne” i nie nadają się do wypełnienia całego ogrodu, to tworzą doskonałe tło dla pozostałych roślin kwitnących. Ich niepodważalną zaletą jest to, że zarówno w okresie letnim, jak i zimowym zapewniają nam dawkę żywej zieleni. Te rośliny są też doskonałym materiałem do tworzenia wielobarwnych lub geometrycznych kompozycji. Z bogatej oferty sklepów ogrodniczych można wybrać krzewy i drzewa o zróżnicowanym zabarwieniu igieł, np. srebrzyste świerki, żółtawe cyprysiki lub soczyście zielone żywotniki. Ozdobą będą też obsypane czerwonymi owocami cisy oraz jałowce o przeróżnych formach.

Totalnie zielony
  1. Uzupełnij kompozycję o liściaste rośliny zimozielone

Ta grupa krzewów to świetne uzupełnienie poprzednich elementów aranżacji. Różnią się od nich formą i ulistnieniem, co jest pożądane przy tworzeniu ciekawych kompozycji, a część z nich pięknie kwitnie. Na uwagę zasługują wszelkie odmiany rododendronów, bukszpany i niektóre trzmieliny.

Totalnie zielony
  1. Wybierz drzewa i krzewy o ozdobnych pędach

To rośliny, które w stanie bezlistnym prezentują się równie ciekawie jak w czasie wegetacji. Ich największą zaletą jest dekoracyjny wygląd pędów, co szczególnie dobrze widać zimą na tle białego śniegu lub elewacji budynków. Przykładem takich roślin są derenie o czerwonych pędach, wierzby i leszczyny o ozdobnie powyginanych gałązkach oraz rośliny, których pędy również w mroźne dni przystrojone są w kolorowe owoce.

 

  1. Dopełnij kompozycję ozdobnymi trawami

To grupa roślin, które choć kończą wegetację jesienią, również zimą mogą stanowić wspaniałą ozdobę ogrodu. W tym celu należy wybrać odpowiednio trwałe gatunki traw, które po zaschnięciu będą tworzyły naturalne, suche bukiety w ogrodzie. Takie wysokie, delikatne, zaschnięte kwiatostany pięknie prezentują się na tle śniegu, gdy lekko poruszają się na wietrze. Wśród traw na uwagę zasługują różne gatunki miskantów, turzyce i kostrzew.

Totalnie zielony

Pamiętaj, aby tworząc kompozycje ogrodowe, tak łączyć rośliny, by w każdym miejscu ogrodu posadzić rośliny kwitnące o różnych porach roku. To sprawi, że wszystkie jego zakątki będą wyglądały atrakcyjnie przez cały sezon.

To może Cię zainteresować