Trendy w świątecznej dekoracji wnętrz 2018

Trendy w świątecznej dekoracji wnętrz 2018

Dekoracje świąteczne sprawiają ogromną radość i tym starszym i młodszym. W sklepach pojawiają się już coraz wcześniej. Czy istnieją aktualne trendy w świątecznej dekoracji wnętrz?

Oczywiście, że tak. Kreują je sprzedawcy i producenci dekoracji i można je podziwiać na wystawach sklepowych i w katalogach. Trendy na rok 2018 przedstawię poniżej, ale to jest trochę tak jak z pokazami mody – można się nimi inspirować, ale i tak liczy się własny gust i inwencja oraz dopasowanie do otoczenia.

Kolor tęczy

To nie jest sezon na choinkę w jednolitej tonacji. W tym roku wszystkie kolory, i to naraz, są dozwolone. Ma być barwnie, wesoło i kreatywnie. Może to być kontrolowany chaos, albo też gradientowe kaskady kolorów. Na przykład na górze najjaśniejsze, ciepłe kolory – srebro, złoto, żółcienie, następnie oranże i czerwienie, przechodzące stopniowo w zielenie, błękity aż do granatu.

Trendy w świątecznej dekoracji wnętrz 2018

Inspiracja lasem

Mile widziane będą też nawiązania do natury i lasu, czyli wszelkie ozdoby z drewna, gałązek, suszonych owoców. Tłem jest zgaszona zieleń, która również pojawi się na ozdobach. Motyw może się przewijać również jako malunki na bombkach czy mini stajenki, a nawet szyszek i suszonych kwiatów. Zawieszki w kształtach liści, z motywami florystycznymi i w naturalnych barwach stworzą wrażenie drzewka, które wcale nie zostało wycięte, a nadal stoi w środku pachnącego igliwiem lasu. To jest świetny motyw do samodzielnego wykonania ozdób i wykorzystania tego co znajdziemy na spacerze na łonie natury.

złoto + czerwień

Połączenie ponadczasowe. Nierozerwalnie kojarzące się z Bożym Narodzeniem. Takie ozdoby bez trudu znajdziemy w naszych starych kolekcjach ozdób choinkowych. Polecam pogrzebać w kartonach, może dokonać niewielkich napraw i wykorzystać to co już mamy. Można też inne ozdoby przemalować, albo uzupełnić kolekcję o nowe ozdoby. Pięknie prezentują się suszone plasterki pomarańczy pomalowane sprayem na złoto, albo zawieszki z czerwonego papieru wykonane z pomocą innych domowników. A takie ozdoby oraz czas spędzony razem cieszą najbardziej. I choinka od razu jakby miała więcej blasku…

Kolory metaliczne

Tak jak w codziennym wystroju wnętrz, wszelkie dodatki metalizowane (złoto, srebro, miedź, stal czy mosiądz) dają wrażenie rozświetlenia oraz zwracają uwagę. Zasada ta sprawdzi się również na choince.

Trendy w świątecznej dekoracji wnętrz 2018

Folklor

Jestem ogromną fanką ozdób ludowych, tradycyjnych, z historią i charakterem. Uważam, że nadaje to niepowtarzalnej stylistyki, której nie znajdziemy nigdzie indziej na świecie. Czasem jednak ciężko rozpoznać prawdziwie cenne i prawdziwe motywy od tych kopiowanych w sieciówkach. Jak zatem rozróżnić te autentyczne od podróbek? Najlepiej znów – korzystać z tego co mamy, po babciach, dziadkach, rodzicach. Oprócz pewnego pochodzenia te przedmioty mają często wartość sentymentalną. Poza tym coraz częściej organizowane są targi lokalnych rzemieślników i tam można znaleźć piękne, folklorystyczne wytwory. A gdy sami mamy w sobie nieco chęci i kreatywności możemy sami stworzyć takie ozdoby.

Zrównoważona prostota

To najbardziej nowoczesny trend. Tu odchodzimy od przepychu i eklektyzmu. Dominują geometryczne, proste formy i neutralne kolory – biel, szarości, kolory ziemi i czerń. Każdy element ma swoje miejsce, a wszystkie łącznie stanowią spójną kompozycję. Styl ten wywodzi się z estetyki japońskiej. Sprawdzą się w nim też naturalne materiały – drewno, wiklina, rattan i papier, a także tkaniny – len, juta czy wełna.

Trendy w świątecznej dekoracji wnętrz 2018

Aranżacja stołu Darii Zawiałow, podczas wydarzenia Święta w Dobrym Stylu

Ciemne, matowe kolory

Tak jak i w aranżacjach wnętrz tak i na dekoracjach świątecznych pojawiają się nieoczywiste, ale bardzo szlachetne kolory jak ciemny granat, zgaszona zieleń, burgund czy popielaty brąz. Stanowią one przeciwieństwa znanych nam błyszczących i krzykliwych kolorów. Taka dekoracja nada choince i wnętrzu elegancji i szyku, ale nie można zapomnieć o drobnych elementach kontrastujących (np. połyskującym szkle czy lampkach o ciepłym odcieniu), aby aranżacja nie stała się zbyt smętna i ginąca w ciemnym kącie.

Mimo ogłaszanych co roku trendów gorąco zachęcam do poszukiwania swojego stylu i stworzenia wspólnie własnych ozdób i wyjątkowych dekoracji świątecznych. Bo to jest przecież istota Świąt – czas spędzony w gronie najbliższych, w domu rodzinnym, z nutką powrotu do dziecięcych wspomnień.

To może Cię zainteresować