Urban jungle: tropiki w wielkim mieście

Urban jungle: tropiki w wielkim mieście

To jeden z najciekawszych trendów ostatnich lat. Jeżeli masz już dosyć smutnych, chłodnych wnętrz zaaranżowanych w stylu minimalistycznym lub skandynawskim, to idealne rozwiązanie dla Ciebie. Stwórz w swoim mieszkaniu miejską dżunglę!

Obecność roślin w naszym otoczeniu pozytywnie wpływa na zdrowie i samopoczucie. Kontakt z naturą ma działanie terapeutyczne, wspiera też rozwój społeczny i poznawczy. Sprzyja dobremu nastrojowi, pobudza produktywność i redukuje stres. Dziś z kojącej mocy przyrody coraz częściej czerpie architektura – szczególnie chętnie po motywy roślinne sięgają dekoratorzy wnętrz.

Dżungla na blokowisku

Ludzie intuicyjnie zaczęli korzystać z dobrodziejstw natury – na gruncie takiej postawy zrodził się trend urban jungle. Stał się on popularny zwłaszcza tam, gdzie rozwiązania urbanistyczne, takie jak wielkie blokowiska lub centra metropolii, ograniczają nasz kontakt z przyrodą. Podstawą stworzenia wnętrza w tym stylu jest wstawienie do mieszkania wielu roślin doniczkowych. Najbardziej spektakularny efekt osiągniemy, gdy będą one wszędzie: na podłogach, ścianach, parapetach, a także w koszach i doniczkach zwisających z sufitu.

Kwiaty w mieszkaniu

Najbardziej popularne są sukulenty, które nie wymagają szczególnej pielęgnacji i częstego podlewania. Architekci decydują się również na zastosowanie różnych odmian dracen, fikusów oraz filodendronów – te gatunki mają wiecznie intensywnie zielone liście, a przy odpowiednim nasłonecznieniu w krótkim czasie osiągają imponujące rozmiary. Takie rośliny bardzo lubią stanowiska półcieniste i wymagają nawadniania zaledwie 2-3 razy w tygodniu – doskonale więc znoszą warunki panujące w naszych mieszkaniach. Pamiętajmy jednak, że w stylu urban jungle sprawdzi się tak naprawdę każdy rodzaj roślinności.

Nasze okazy mogą nie tylko cieszyć oko, ale także przydać się w kuchni, wzbogacając smak potraw. Już w jedno popołudnie z łatwością zaaranżujemy domowy ogródek ziołowy na kuchennym parapecie. Po sadzonki nie musimy nawet wybierać się do sklepu ogrodniczego – są dostępne w każdym supermarkecie.

Właściwe oświetlenie

W aranżacji przestrzeni w stylu urban jungle bardzo ważne jest zapewnienie odpowiedniego oświetlenia w pomieszczeniach. Najlepiej, jeżeli w mieszkaniu mamy dostęp do jak największej ilości naturalnego światła. Jeśli w mieszkaniu są obszary, które wymagają doświetlenia dla naszego komfortu i zdrowia, pamiętajmy też o zapewnieniu dodatkowego światła rosnącym tam roślinom. Zapotrzebowanie roślin na światło jest zróżnicowane – nie wszystkie lubią duże nasłonecznienie, inne nie radzą sobie w miejscach zacienionych.

Dodatki

Dopełnieniem przestrzeni urządzonej w stylu urban jungle będą dodatki wykonane z naturalnych materiałów, takich jak drewno lub wiklina. Zbyt duże nagromadzenie nowoczesnych elementów z tworzyw sztucznych może zniweczyć efekt. Detale, takie jak doniczki, drewniane wykończenia czy np. wiklinowe krzesła, podkreślą aranżację przestrzeni w zgodzie z naturą.

Jeśli obawiasz się, że nie podołasz pielęgnacji tak wielu roślin, pamiętaj, że domową dżunglę można zaaranżować również, wybierając kolory natury oraz stosując wzory i elementy roślinne w wyposażeniu wnętrza. Można zatem postawić na jedno, duże i efektowne drzewko w doniczce, a w tle zawiesić ciekawy obraz prezentujący prawdziwą dżunglę.

To może Cię zainteresować