W których miastach mieszka się najlepiej?

W których miastach mieszka się najlepiej?

Co roku różne firmy i stowarzyszenia publikują raporty określające poziom życia w danych miastach świata, jednak najważniejsze są zwykle dwa z nich. Na szczycie ich list zawsze plasują się te miejsca, w których żyje się najlepiej. Jakie czynniki i kategorie brane są pod uwagę podczas przygotowywania tych zestawień?

RAPORT FIRMY MERCER

Firma doradcza Mercer corocznie publikuje raport dotyczący jakości życia w różnych miastach świata, badając 450 z nich. Co istotne, raport ten skierowany jest do agencji rządowych czy firm, które działają na międzynarodową skalę i planują wysłanie swoich pracowników do placówek zlokalizowanych zagranicą. Na wysoką pozycję w rankingu mają wpływ zatem takie czynniki, jak warunki społeczno-ekonomiczne, dobrze rozwinięta infrastruktura, łatwy transport, a także bezpieczeństwo mieszkańców (w sumie jest 39 badanych kategorii). W raporcie z 2017 roku wymieniono aż osiem miast europejskich:

 1. Wiedeń (Austria)
 2. Zurych (Szwajcaria)
 3. Auckland (Nowa Zelandia)
 4. Monachium (Niemcy)
 5. Vancouver (Kanada)
 6. Dusseldorf (Niemcy)
 7. Frankfurt (Niemcy)
 8. Genewa (Szwajcaria)
 9. Kopenhaga (Dania)
 10. Bazylea (Szwajcaria) oraz Sydney (Australia)

Więcej przeczytasz pod tym LINKIEM

Raport pokazuje też najlepsze miasta danego regionu. Miasta Europy Zachodniej otwierają cały raport (zajmując miejsca 1., 2., 4., 6., 7., 8., 9. i 10.), natomiast Europa Środkowa i Wschodnia zajmuje dopiero szóstą, siódmą i ósmą dziesiątkę. Na 69. miejscu jest Praga, 76. Lublana, 78. Budapeszt, a stolica naszego kraju plasuje się na 81. miejscu, ex aequo z Wilnem.

W których miastach mieszka się najlepiej?

RAPORT EIU

Ośrodek badawczy The Economist Intelligence Unit (związany z magazynem „The Economist”) również co roku przygotowuje raport „The Global Liveability”. Bierze on pod uwagę 30 czynników, m.in.: opiekę zdrowotną, kulturę, środowisko, edukację, infrastrukturę oraz stabilność (która obejmuje poziom przestępczości oraz potencjalne zagrożenia terrorystyczne). Każda z tych kategorii opisywana jest jako akceptowalna, tolerowana, niepożądana, niechciana lub nie do zniesienia. Wyniki są następnie łączone, ale można także poznać oceny danych miast w osobnych kategoriach. Na szczytowych miejscach tego raportu nie ma aż tak dużo europejskich miast, choć Wiedeń i tutaj znów wciąż jest na podium:

 1. Melbourne (Australia)
 2. Wiedeń (Austria)
 3. Vancouver (Kanada)
 4. Toronto (Kanada)
 5. Calgary (Kanada)
 6. Adelaide (Australia)
 7. Perth (Australia)
 8. Auckland (Nowa Zelandia)
 9. Helsinki (Finlandia)
 10. Hamburg (Niemcy)

Aby poznać szczegóły raportu, wejdź w LINK

W których miastach mieszka się najlepiej?

To może Cię zainteresować