Wieczne miasto designu

Wieczne miasto designu

Koloseum, Forum Romanum, zabytki Watykanu… Czy Rzym ma do zaoferowania coś innego, poza zabytkami z epoki starożytności, renesansu i baroku?

Jeśli nawet nigdy nie byliśmy w Rzymie, na pewno znamy go z filmów i fotografii. Fontanny, kolumnady, antyczne ruiny, a do tego mnóstwo kościołów… Widzieliśmy to już nie raz. Czy warto więc jechać do tego miasta? Tak! Jeśli postawimy stopę na ziemi Wiecznego Miasta, poczujemy się jak… w centrum wszechświata. To jedno z nielicznych miejsc na ziemi, gdzie historię można poczuć namacalnie – wieki świetności Rzymu dodają blasku jej zakątkom nawet w XXI wieku. Będąc tu, przez pierwsze dni możemy wręcz poczuć się oszołomieni wszechobecnym pięknem. I choć niemal każda uliczka jest pełna uroku, my proponujemy odwiedzenie kilku miejsc, które ucieszą każdego miłośnika sztuki i designu.

Rzym w wersji MAXXI

Museo Nazionale delle Arti del XXI Secolo (MAXXI), czyli muzeum sztuki XXI wieku nie tylko mieści wewnątrz wiele cudów, ale też samo w sobie jest niezwykłym dziełem. Nie tylko sam budynek, ale i cały kampus, budowany przez dekadę, wart jest uwagi. Zaprojektowana została przez jedną z największych gwiazd architektury – zmarłą w 2016 roku Zahę Hadid. Jednym z głównych celów konstrukcji było zachowanie wrażenia dynamizmu – budynek można podziwiać z różnych perspektyw, a jego główna forma zamyka się w sprawiającej wrażenie pełnej ruchu sinusoidzie. Projektantka wykorzystała też wiele materiałów i elementów, dzięki którym mogła bawić się geometrią. Betonowe belki na suficie i przeszklenia pozwalają na to, by do wnętrza wpadało naturalne światło, a organiczne kształty pojawiają się w elementach wyposażenia wnętrz. Program muzeum jest interdyscyplinarny, a wśród wystaw i projektów kuratorskich można znaleźć takie dotyczące sztuki XXI wieku, ale też designu, architektury, mody, reklamy, filmu i nowych technologii.

Koneserzy nie tylko sztuki, ale i włoskich smaków, powinni po wizycie w muzeum Maxxi skierować się do Neve di Latte, lodziarni położonej kilkaset metrów dalej. Tamtejsze lody pistacjowe są słynne na całe miasto!

 

Pałac – świątynia sztuki

Monumentalny budynek Palazzo delle Esposizioni z zewnątrz wygląda, jakby krył w sobie kolejne antyczne rzeźby. Został jednak wybudowany w 2. połowie XIX wieku, zaraz po Zjednoczeniu Włoch, a jego 10 tys. metrów kwadratowych w całości poświęcone jest temu, co współczesne. Na trzech piętrach palazzo mieszczą się: interdyscyplinarna przestrzeń wystawiennicza, multimedialna sala-audytorium, kino i restauracja na dachu – wszystkie razem umożliwiają organizowanie festiwali, biennale, spektakli teatralnych i koncertów. Obecnie trwa tam wystawa World Press Photo oraz zgłębiająca wpływ technologii na życie człowieka ekspozycja „Human+”, a przez całe lato będzie można podziwiać przekrojową kolekcję fotografii włoskich z lat 1965-2018 pod tytułem „Inne spojrzenie” (oryg. „L’altro squardo”).

Roma antica

Tym, którzy nie odczuwają wielkiej pasji do starożytnych ruin, polecić można Domus Romane di Palazzo Valentini. To otwarte kilka lat temu muzeum w efektownej, interaktywnej formie zapoznaje odwiedzających z pozostałościami antycznych willi, odkrytymi w podziemiach pod Palazzo Ventini w 2004 roku. Włoscy kuratorzy wykorzystali współczesne multimedia – wirtualne rekonstrukcje czy projekcje video – by przywrócić do życia zaskakująco funkcjonalne rozwiązania architektoniczne sprzed wieków.

palazzovalentini.it 

Montmartre, Kreuzberg…? Nie, Zatybrze!

Marynarze, cudzoziemcy, biedota i wyrzutki społeczne, a w końcu również artyści – oni właśnie upodobali sobie najstarszą część Rzymu, czyli Travestere (Zatybrze). Położona po zachodniej stronie rzeki przecinającej Rzym dzielnica dziś jest rewitalizowana i chętnie osiedlają się w niej artyści i zamożniejsi mieszkańcy. Przez całą dobę tętni życiem i przyciąga wszystkich spragnionych autentycznej atmosfery Wiecznego Miasta. Poranne espresso nigdzie nie stawia na nogi tak, jak tutaj! Tu znajdziemy słynne atelier, studia i pracownie artystyczne, butiki i concept story, antykwariaty i klubokawiarnie. Poziom adrenaliny we krwi podniesie niewątpliwie polowanie na perełki na największym w mieście pchlim targu Porta Portese. Otwiera się on w niedziele i oferuje wszystko – od biżuterii czy kapeluszy, przez porcelanowe wazy, na obrazach w złoconych ramach i atłasowych kanapach skończywszy.

Ciao, zakupy!

Polecamy najlepsze miejsca, by zakupić pamiątki z podróży.

  • Stamperia Bertozzi – sklep z tkaninami z unikalnymi, ręcznie nanoszonymi wzorami z drewnianych kloców.

www.stamperiabertozzi.it

  • Fratelli Bassetti – bracia Bassetti założyli swój rodzinny biznes w latach 50., a od tego czasu rozwinęła się w jedną z największych i najsłynniejszych firm, zajmujących się tkaninami. Ich dwupiętrowy sklep to labirynt pełen regałów i półek z tkaninami w każdym kolorze i wzorze.

www.fratellibassetti.com

  • De Sanctis – sklep z oryginalną, włoską ceramiką, produkowana od 1890 roku. Od mnogości wzorów i kolorów może zakręcić się w głowie. Talerze, filiżanki, wazony – wszystkie są ręcznie malowane.

www.desanctis1890.com

  • Fabriano Boutique – każdy, kto kocha papier, poczuje się tu jak w raju. Począwszy od arkuszy o dowolnej gramaturze czy odcieniu, na albumach, piórach wiecznych i tuszach skończywszy, Fabriano Boutique oferuje szeroki wybór produktów, Ich sklep można znaleźć niedaleko Piazza Del Popolo oraz na lotnisku Fiumicino, możliwy jest także zakup online.

www.fabrianoboutique.eu

To może Cię zainteresować