Włoscy designerzy, których trzeba znać

Włoscy designerzy, których trzeba znać

Nie bez powodu wśród designerów na całym świecie jednymi z najbardziej znanych i rozpoznawalnych są Włosi - zarówno w modzie, jak również w projektowaniu wystrojów wnętrz oraz mebli.

Bogate dziedzictwo kulturowe, architektoniczne i stylistyczne (nie sposób tutaj nie spojrzeć na osiągnięcia Cesarstwa Rzymskiego), bardzo charakterystyczny, misterny styl budowania i projektowania, który rozprzestrzenił się na świecie i zdobył uznanie wielu degustatorów estetyki wnętrz i meblarstwa. Dzisiaj włoskie naleciałości możemy obserwować na całym świecie. Lecz to wciąż nie koniec myśli designerskiej z półwyspu Apenińskiego – oto 3 włoskich designerów, którzy kreują sztukę projektowania współcześnie.

Ettore Sottsass

Ettore Sottsass zasłynął głównie ze stworzenia własnego stylu kolorystyczno-wnętrzarskiego. Memphis Style, charakteryzuje się niezwykłym wykorzystaniem kiczu, zabawą formą oraz geometrią, a także techniką, na którą pozwalają sobie tylko najlepsi z najodważniejszych – color-blockingiem. Metoda ta polega na karkołomnym łączeniu pozornie niepasujących do siebie kolorów, zazwyczaj w odcieniach pastelowych (lub mocno kontrastowych), by podkreślić przywiązanie do konkretnych ozdób albo detali w pomieszczeniu – np. wazonów, stojaków albo luster.

Wystarczy spojrzeć na Tahiti Lamp, by wiedzieć, co grało w duszy i malowało wyobraźnię Ettore Sottsassa!

Włoscy designerzy, których trzeba znać

Gaetano Pesce

Gdyby radość, rubaszność i swoboda były meblami, to byłyby zdecydowanie meblami zaprojektowany przez Gaetano Pesce! Jeden z pierwszych designerów, którzy podjęli się wyzwania stylu modernistycznego, a także architekt znany dzięki zaprojektowaniu organicznego budynku w Osace – czyli pionowego, miejskiego ogrodu z wyraźnymi zapożyczeniami z włoskiej kultury oraz gastronomii. Gaetano zasłużył się w historii designu stworzeniem mebli, które stały się ikonami włoskiej myśli meblarskiej. Starał się w nich odzwierciedlać koloryt luźnego podejścia do życia, cieszenia się chwilą i radości z przeżywania. To wszystko doskonale odzwierciedla wyjątkowy fotel Up, zaprojektowany w 1969 roku lub sofa Michetta, stworzona na wzór popularnego, tradycyjnego milańskiego chleba.

Jego prace możecie oglądać w największych muzeach na całym świecie – brytyjskim Victoria and Albert Museum, MoMa lub centrum Pompidou!

Włoscy designerzy, których trzeba znać

Patricia Urquiola

 

Chociaż z urodzenia jest hiszpanką, to jednak sama siebie określa jako projektantkę “wytrenowaną przez Włochów”, a przez to włoską. Otworzyła swoje własne studio designerskie w Milanie w 2001 roku i od tamtej pory zdążyła już wpisać się na stałe w grono najlepszych i najpopularniejszych włoskich projektantów. Jej styl charakteryzuje się mocnymi, modernistycznymi akcentami, zamiłowaniem do Op Artu (czyli wykorzystywaniu iluzji wizualnych i załamań percepcji), miksowania kanciastych kształtów z opływowymi oraz, podobnie jak w przypadku Ettore Sottsassa, color-blockingiem. W przeciwieństwie jednak do swojego starszego kolegi po fachu, Patricia preferuje mocno kontrastowe, nasycone kolory, które nadają wnętrzu żywej, dynamicznej aury. Projektowane przez nią meble trafiają obecnie do największych potentatów na rynku międzynarodowym: B&B Italia, Cassina, Moros, Glass Italia, a zdarza się jej współpracować także z takimi brandami jak Louis Vitton i Missoni.

Do 18 marca 2018 roku w Filadelfii można było podziwiać jej pierwszą samodzielną wystawę “Between Craft and Industry”, w której pokazała swoje zafascynowanie Op Artem i wzornictwem.

Zdajemy sobie sprawę, że istnieje wielu włoskich designerów, których warto jeszcze poznać, jednak tę trójkę wybraliśmy ze szczególnych powodów, ich osiągnięć, wpływu na kulturę designerską i wielki indywidualizm. W przyszłości wrócimy do tematu i przedstawimy kolejnych projektantów z półwyspu Apenińskiego!

Włoscy designerzy, których trzeba znać

To może Cię zainteresować