Wszystko w jednej barwie

Wszystko w jednej barwie

Gdzie szukać inspiracji? Lata 90. obfitowały w monochromatyczne zestawienia kolorystyczne, które z czasem ustąpiły miejsca krzykliwym i ekstrawaganckim stylizacjom wnętrz. Jednak, jak to w modzie bywa, trendy wracają.

Obecnie ponownie przeżywamy zachwyt wnętrzami, które zostały urządzone w jednym kolorze. Wbrew założeniom – jeden dominujący kolor w pomieszczeniu nie oznacza pójścia na łatwiznę, lecz wyraża dobry gust właścicieli domu, stwarzając też idealną atmosferę do relaksu we własnych czterech kątach.

Jeden kolor dla całości

Stylizacja wnętrza w jednym kolorze stanowi wyzwanie i niesie pewne ryzyko, zwłaszcza dla tych, którzy chcą uniknąć wrażenia banału oraz szybko się nudzą. Monochromatyczne zestawienia w aranżacji wnętrza mogą bowiem się kojarzyć z monotonią i jednostajnością. Jak tego uniknąć?

Dobierz kolor idealny dla siebie!

Każdy ma swój ulubiony kolor – ten, w którym dobrze się czuje. Kładliśmy na to nacisk już w dzieciństwie – odpowiedź na pytanie o ulubiony odcień stanowiła pewną formę zobowiązania w późniejszych stylizacjach odzieżowych, a także wyborze różnych zabawek i gadżetów. W późniejszym czasie, kiedy już weszliśmy w świat dorosłych, niewiele się zmieniło – ulubiony kolor nadal wytycza nam ścieżkę w stylizacji – zarówno własnej garderoby, jak i naszych domów.

Istota kolorów

Znaczenie kolorów w życiu człowieka jest bardzo duże. Psychologowie od wielu lat łączą poszczególne barwy z typem osobowości, co pozwala na określanie istotnych aspektów charakteru człowieka. Jest to więc duże ułatwienie w stylizacji wnętrz, jeśli dążymy do tego, by były zgodne z naszym własnym „ja” i zapewniały mieszkańcowi strefy do relaksu i odpoczynku po ciężkim dniu w pracy.

Wszystko w jednej barwie

Co kolor mówi o Tobie?

Chcesz sprawdzić, jakim typem osoby jesteś? Sprawdź, jaki kolor lubisz, i dowiedz się czegoś więcej o sobie!

Jeśli sięgasz po mocne czerwienie, cechuje Cię wysoki poziom energii oraz witalności. Pomarańczowy to kolor osób kreatywnych i optymistycznie nastawionych do życia. Odcienie żółtego trafiają w gust ludzi pewnych siebie, którzy garściami czerpią chwile radości z życia. Zieleń natomiast przeznaczona jest dla tych, którzy potrzebują w życiu równowagi i spokoju. Róż stanowi filar kolorystyczny dla osób emocjonalnych i kochliwych, a niebieski to doskonały odcień dla osób prawdomównych, ceniących sobie spokój i wolność. Fiolet przekona do siebie artystów, którzy chcą mieć niewyczerpane pokłady inspiracji i cenią sobie duchowe aspekty osobowości.

Wszystko w jednej barwie

Jak uniknąć monotonii?

Jeśli już udało Ci się wybrać ulubiony kolor i wiesz, że chcesz wystylizować wnętrze w tym odcieniu, staraj się uniknąć monotonii. Postaw na zabawę z odcieniami danej barwy! Bogactwo palety jednego koloru pozwoli na urozmaicenie monochromatycznego wystroju, a więc nie wprowadzi do pomieszczenia jednostajności i nudy. Zastosuj rozmaite materiały: drewno, skórę, tkaniny, metal, szkło, porcelanę itp. Różne faktury będą inaczej odbijać światło, co znacznie urozmaici daną przestrzeń, wzbogacając je o ciekawe efekty wizualne. Zróżnicowane faktury będą cieszyć oko i nadadzą pomieszczeniu oryginalny charakter.

Wszystko w jednej barwie

Kolor 2018 roku

Jeśli chcesz być na czasie i lubisz zmiany, musisz znać kolor 2018 roku, którym jest… fiolet! Specjaliści z firmy Pantone wytypowali kolor, który przez najbliższy rok będzie robił furorę na rynku, zarówno modowym, jak i wnętrzarskim. Czysty, wyrazisty i zdecydowanie niebanalny odcień fioletu o nazwie Ultra Violet może stanowić dla ciebie źródło pomysłów na efektowne i nieoczywiste monochromatyczne wnętrze.

Dodatkowo by sprawdzić najmodniejsze połączenia kolorystyczne tego sezonu zapisz się do naszego newslettera i pobierz TRENDBOOK pełen isnspiracji!

Wszystko w jednej barwie

To może Cię zainteresować