Sen zimowy: jak wybrać pościel

Sen zimowy: jak wybrać pościel

Jeśli przyjmiemy, że każdego dnia przeznaczamy osiem godzin na sen, to rocznie ponad 2900 godzin spędzamy w łóżku! Takie liczby najlepiej pokazują, jak ważne jest odpowiedni wybór kołdry i poduszki – dla zdrowia, komfortu i wygody.

Dawniej kołdry były wypełniane pierzem, ciężkie i dające dużo ciepła. Dziś, stając przed koniecznością zakupu pościeli, możemy wybierać między różnymi modelami, odmiennymi pod względem wielkości, „ciepłoty”, rodzaju wsadu i wagi.

Pościel na wymiar

Wybierając kołdrę, należy wziąć pod uwagę liczbę osób, która będzie z niej korzystać. Najczęściej spotykany rozmiar kołder dla jednej osoby to 140 cm szerokości na 160 cm długości. W przypadku par lepiej kupić dwie oddzielne kołdry o tej wielkości lub wybrać jedną, ale większą, np. o wymiarach 200 na 220 cm. Kołdry dla dzieci mają rozmiary już od 100 na 135 cm. Dobrze jest przyjąć zasadę, że kołdra powinna mieć taki sam rozmiar jak materac lub być od niego nawet nieco większa.

Poduszki są dostępne są w wielu rozmiarach i kształtach. Najmniejsze mają 40 na 40 cm – te mogą służyć jako popularne „jaśki” pod głowę. Warto wziąć pod uwagę indywidualne preferencje i dobrać poduszkę do pozycji snu – dostępne są wersje dla śpiących na brzuchu, boku lub plecach, a także specjalnie wyprofilowane, np. dla osób z wadami postawy. Właściwy dobór poduszki to nie tylko wygoda, ale też profilaktyka i działanie dla naszego zdrowia.

Co wziąć pod uwagę, wybierając kołdrę i poduszkę?

 • wielkość,
 • grubość,
 • porę roku, w jakiej będzie użytkowana,
 • liczbę osób, dla których jest przeznaczona,
 • materiał wypełnienia,
 • indywidualne, specjalne potrzeby i wymagania (np. alergie). 
Sen zimowy: jak wybrać pościel

fot. Selene Materace

Zgodnie z naturą

Kołdry i poduszki mogą być wypełnione wkładem naturalnym, np.:

 • pierzem, czyli piórami wraz z puchem,
 • puchem, czyli miękkimi ptasimi piórami, najczęściej gęsimi lub kaczymi,
 • półpuchem, czyli mieszanką pierza i puchu,
 • wełną.

Zaletą naturalnie wypełnionych kołder i poduszek jest dobra cyrkulacja powietrza – taka pościel zwiększa komfort wypoczynku. To rozwiązanie na wiele lat, a kołdry i poduszki z naturalnym wsadem sprawdzają się w każdą porę roku, bez względu na temperaturę – dają ciepło, ale nie przegrzewają. Przy zakupie warto zwrócić uwagę na podział kołdry na komory, dzięki temu unikniemy gromadzenia się i zbijania piór lub puchu w jednym miejscu.

Naturalne wypełnienia mogą jednak powodować uczulenia, nie są więc wskazane w przypadku alergików. Wyjątkiem jest wełna – nie gromadzi kurzu, co zapobiega rozwijaniu się roztoczy, a alergie na wełnę zdarzają się rzadziej niż na ptasie pierze. Najlepsza jest wełna od merynosów australijskich (jagnięca), wielbłądzia oraz owcza. Kołdry i poduszki wełniane moją być używane przez cały rok: zimą doskonale izolują przed chłodem i zapewniają ciepło, a latem wełniane włoski rozprężają się, dzięki czemu nie przegrzewają organizmu.

Sen zimowy: jak wybrać pościel

fot. Selene Materace

Stop alergii

Osobom z problemami alergicznymi lub nieprzepadającymi za puchowymi kołdrami i poduszkami pozostaje wybór pościeli z wkładem syntetycznym. Wypełniona być może włóknami poliestrowymi lub silikonowym granulatem. Jej zaletą jest łatwość czyszczenia – można ją prać nawet w wysokich temperaturach. W trakcie użytkowania kołdry i poduszki nie odkształcają się, a podczas ruchów dopasowują do ciała. Ich wypełnienie, grubość i właściwości utrzymywania ciepła zależą od wybranego wariantu – możemy znaleźć w sklepach kołdry całoroczne lub na konkretną porę roku.

Nie bez znaczenia jest też rodzaj materiału, który wybieramy na poszewki. Jesienią i zimą największy komfort dadzą nam flanela, batyst, bambus i bawełna, natomiast wiosną i latem warto wybrać satynę, atłas, korę, jedwab lub len.

Sen zimowy: jak wybrać pościel

fot. Selene Materace

fot. Selene Materace

Warto wiedzieć!

Bez względu na rodzaj wybranych kołder i poduszek należy przestrzegać wskazówek dotyczących pielęgnacji pościeli:

 • kołdry i poduszki powinny być często wietrzone, bez względu na porę roku. Można je wystawić na chwilę na balkon lub rozłożyć na suszarce w ogrodzie;
 • po wstaniu dobrze jest otworzyć okno i dać pościeli chwilę na „pooddychanie” – natychmiastowe składanie jej i chowanie do szuflady łóżka sprzyja rozwojowi bakterii i grzybów;
 • kołdry i poduszki powinny być kilka razy w roku prane, a raz na parę lat wymieniane na nowe.

To może Cię zainteresować