Zainspiruj się polską ceramiką!

Zainspiruj się polską ceramiką!

Polska ceramika, a zwłaszcza porcelana, jest znana na całym świecie. Uznanie zdobywa zarówno ta tradycyjna, jak i projektowana przez młodych twórców. Co powinniśmy sprawdzić, kupując wymarzony zestaw? Jakie nowości warto znać?

Planując zakup porcelanowej zastawy stołowej, skupmy się nie tylko na jej elementach dekoracyjnych i fasonie, ale zwróćmy uwagę na kilka ważnych aspektów technicznych.

Na co zwrócić uwagę, kupując porcelanę?

Po pierwsze, wysokiej jakości porcelana nie jest gruba. Im cieńsza, tym lepiej – pomimo tego jest trwała i odporna na zarysowania. Właściwa pielęgnacja sprawi, że posłuży nam przez lata, stając się ważnym elementem domowego wyposażenia. Po drugie, przepuszcza światło. Jeśli chwycimy porcelanowy talerzyk i wystawimy pod promienie słoneczne, zobaczymy świetlistą łunę oraz cień naszej dłoni z drugiej strony. Po trzecie, delikatnie stukając w naczynie z glinki kaolinowej, usłyszymy czysty dźwięk. Dla porównania fajansowe i porcelitowe przedmioty wydają znacznie bardziej płaski odgłos. Po czwarte, jest nieskazitelnie biała i gładka, choć oczywiście – jak zawsze – i od tej reguły są wyjątki, np. różowa porcelana z Fabryki AS Ćmielów.

POLECANY PRODUKT

 

 

W stronę lat 60.

Jeśli zależy nam na klasyce, ale jednocześnie cenimy sobie oryginalność, z pewnością zakochamy się w klasyce lat 60. XX wieku Fabryki Porcelany AS Ćmielów, a szczególnie w Goplanie, jednej z najnowszych kolekcji. Serwis, odtworzony z oryginalnych form, wyróżniają proste i smukłe kształty. Zestaw zaprojektował w 1962 r. Wincenty Potacki, artysta plastyk i wybitny projektant porcelany. Każde naczynie zostało ręcznie pomalowane farbą ceramiczną, a elementy dekoracyjne zostały „wydrapane”. W efekcie powstał jedyny w swoim rodzaju wzór.

Dla odważnych

Eksperci Instytutu Pantone ogłosili, że kolorem 2018 r. jest Ultra Violet. Ma on symbolizować oryginalność, pomysłowość, a także kosmos. Miłośnicy tej żywej barwy znajdą ją także w kolekcji Blossom, w której postawiono na żółć, czerwień, błękit i oczywiście fiolet. Zaskakuje zarówno zestawienie kolorystyczne, jak i pofalowany kształt talerzy – przywodzący na myśl wiosenną łąkę i kwiaty. To zdecydowanie opcja dla ceniących odważne i przekorne aranżacje. Miejmy jednak na uwadze, że za rok poznamy nowy kolor, dlatego zachowajmy zdrowy rozsądek w podążaniu za trendami.

Mix & Match

Trend łączenia różnych stylów, wzorów i kolorów zawojował zarówno światowe wybiegi, jak i wnętrza – w tym także ceramikę. Nie bójmy się zatem tworzyć własnego, niepowtarzalnego zestawu z różnych kolekcji – talerze w kropki łączmy z tymi w paski. Postawmy na zróżnicowane kształty i faktury. Autorskie aranżacje mogą powstać z naczyń dostępnych w domu lub wystarczy dokupić tylko kilka elementów, które przełamią klasyczny wygląd naszego stołu. Interesującym przykładem mieszania i łączenia jest kolekcja Folk Fusion zaprojektowana przez Dagmarę Rogers, która zainspirowała się europejskim folklorem, m.in. z Polski, Grecji, Francji czy Norwegii.

Nowoczesność i funkcjonalność

Kolekcję System, którą stworzył Marek Cecuła – znakomity ceramik artysta, to nowoczesny zestaw porcelany. Powstał m.in. dzięki wykorzystaniu wydruków 3D. Uwagę przykuwają linearność i symetryczność, które są nie tylko efektowne i estetyczne, ale również praktyczne. Spodek i filiżankę łączą dopasowujące się do siebie rowki, dzięki czemu System zyskuje na stabilności. Nowość ze studia Modus Design pokochają miłośnicy minimalizmu, innowacyjnych rozwiązań, nowoczesnych technologii i… kawy. Oczywiście na rynku znajdziemy znacznie więcej porcelanowych minimalistycznych propozycji, które łamią klasyczne schematy.

Młodość

Choć z produkcji ceramiki słyną przede wszystkim fabryki z wieloletnią tradycją, to warto również poznać nieoczywistą twórczość projektantów młodego pokolenia, a szczególnie Magdę Pilaczyńską i jej kolekcję LOOK AT ME z charakterystycznymi ilustracjami, Malik Ceramic z wysokiej jakości porcelaną zdobioną złotem i platyną, Fenek Studio wykorzystujące kremową porcelaną kostną, Barbarę Śniegulę i jej studio Nado czy wielokrotnię nagradzaną Alicję Patanowską.

To może Cię zainteresować