Zegar ścienny: niebanalna dekoracja wnętrza

Zegar ścienny: niebanalna dekoracja wnętrza

Do niedawna pełniły wyłącznie funkcję praktyczną – miały precyzyjnie, co do minuty, wskazywać czas, nie pozwalając nam się spóźniać. Dziś ta rola zegarów ściennych zeszła na dalszy plan. Ich atrakcyjny – a niejednokrotnie także zaskakujący – design sprawia, że doskonale sprawdzają się jako stylowa dekoracja wnętrza.

Okrągła tarcza i proste wskazówki to klasyczne oblicze zegara ściennego. Dziś jednak zegary przybierają najróżniejsze kształty i formy, stanowiąc atrakcyjny element wystroju naszych czterech ścian. Funkcja odmierzania czasu dawno zeszła na dalszy plan – liczy się przede wszystkim design. Choć na rynku wciąż znajdziemy klasyczne i minimalistyczne modele, kupujący coraz częściej wybierają te niecodzienne: o niestandardowej wielkości, ekscentrycznym kolorze, ciekawym kształcie czy interesującej formie.

Rodzaje zegarów

Czasy, w których do wyboru mieliśmy jedynie prosty czasomierz ze wskazówkami, bezpowrotnie minęły. Dziś możemy wybierać spośród wielu modeli i rodzajów zegarów, także tych zaawansowanych technologicznie. Najczęściej spotykane są:

  • zegary mechaniczne – czyli takie, w których wskazówka porusza się dzięki mechanizmowi kół zębatych;
  • zegary kwarcowe – te do odmierzania czasu wykorzystują kryształ kwarcu, który pod wpływem prądu drga z określoną częstotliwością;
  • zegary cyfrowe – wskazują czas na ekranie LCD. By mierzyć czas, zliczają impulsy z generatora wzorcowego emitowane z określoną częstotliwością.

Choć wybierając zegar jako elegancką dekorację ścienną, kładziemy nacisk na design, warto wiedzieć, czym różnią się od siebie poszczególne rodzaje zegarów.

Zegar ścienny: niebanalna dekoracja wnętrza

Dopasowana wielkość

Poszukując odpowiedniego zegara, który dopełni aranżację naszego mieszkania, koniecznie weźmy pod uwagę rozmiar. Chodzi zarówno o wielkość samego czasomierza, jak i pokoju, w którym ma się znaleźć, oraz ściany, na której zawiśnie. Zbyt duży zegar w niewielkim wnętrzu może skutecznie je przytłoczyć. Natomiast za mały czasomierz, powieszony na ścianie ogromnego salonu zapewne zupełnie nie będzie rzucał się w oczy. Jeśli pomieszczenie, w którym ma zawisnąć zegar, jest ciasne, a ściana, na której planujemy go umieścić, wąska, optymalnym rozwiązaniem będzie model o średniej wielkości. Duże zegary będą natomiast pasować do przestronnych pokoi. Na taki model warto zarezerwować np. ścianę tuż za kanapą w salonie – w takim miejscu rewelacyjnie będą prezentować się minimalistyczne, lecz monumentalne zegary.

Jeśli nie jesteśmy fanami dużych zegarów, a jednocześnie mamy do zagospodarowania sporą ścianę w mieszkaniu, wybierzmy bardziej designerski czasomierz. Możliwości jest mnóstwo. Bawmy się formą, kolorem i kształtem, dobierając model dopasowany do naszego gustu i wystroju wnętrza albo wręcz przeciwnie – zupełnie z nim kontrastujący.

Rozmiar zegara jest też istotny podczas montażu. Z uwagi na ciężar większość zegarów wymaga zawieszenia na haczyku lub gwoździu wwierconym w ścianę. Jeśli jednak w miejscu, które wybraliśmy, nie można wiercić, nic straconego! Wśród nowoczesnych zegarów ściennych znajdziemy też lekkie i płaskie modele naklejane na ścianę. Niektóre można też przymocować za pomocą specjalnych taśm montażowych.

Zegar ścienny: niebanalna dekoracja wnętrza

fot. BoConcept

Stylowe tik-tak

Klasyczny, minimalistyczny, a może nietypowy? Wybór zegarów ściennych jest dziś ogromny. Wiele zależy od stylu, w jakim urządzone jest nasze mieszkanie. Do klasycznych wnętrz idealne będą zegary tradycyjne: wykonane z drewna i designem nawiązujące do antyków. Świetnym wyborem może okazać się także klasyczny zegar z kukułką. W przypadku aranżacji w stylu retro idealnie sprawdzają się czasomierze stylizowane na dworcowe lub modele z wahadłem.

W nowoczesnych mieszkaniach, urządzonych zgodnie z filozofią minimalizmu, dobrze sprawdzą się zegary o prostej konstrukcji i stonowanym wyglądzie. Ciekawym pomysłem może okazać się także zakup modelu cyfrowego z dodatkowymi funkcjami, np. wskazującego datę lub temperaturę w pomieszczeniu. A co z modnym ostatnimi czasy stylem industrialnym? Ten surowy i stonowany design stanowi wręcz wymarzone tło dla zegarów o niespotykanej formie i oryginalnym designie!

 

Zawsze na czas

Choć mawia się, że szczęśliwi czasu nie liczą, nie warto całkowicie zrezygnować z zegarów w domowych aranżacjach. Dobrze dobrany do wnętrza czasomierz to wspaniała ozdoba i praktyczny gadżet. Choć dziś, chcąc sprawdzić godzinę, odruchowo sięgamy po smartfon, warto zawiesić na ścianie elegancki zegar – nawet jeśli ma on pełnić jedynie rolę stylowego dodatku do naszego mieszkania.

To może Cię zainteresować