Zorganizuj sobie SPA!
Jeśli wracając z pracy, po ciężkim dniu, często marzysz o odprężeniu w wannie, ta propozycja jest dla Ciebie!
Słowo spa to skrótowiec powstały z łacińskiego zwrotu sanus per aquam (zdrowy przez wodę). Aby wyczarować domowe spa, najlepiej skorzystać z aranżacyjnych możliwości, jakie daje łazienka. Jak ją urządzić, by znajdować w niej odprężenie i relaks?
Naturalne materiały
Najlepiej regenerujemy się w kontakcie z naturą. Warto więc w aranżacji łazienki zastosować naturalne materiały, takie jak kamień czy drewno, najlepiej egzotyczne. Mogą to być również kamień łupany, płytki ceramiczne lub szklane tafle. Dobrze sprawdzi się odpowiednio zabezpieczony trawertyn. Podłogę można wykończyć naturalnym drewnem. Według zasad feng shui nie powinniśmy stosować w łazience sztucznych dodatków.
Wanna – centrum odnowy
Centrum relaksu z pewnością będzie stanowić duża wanna z wygodnym podgłówkiem. Jej przybliżony wymiar może wynosić 190 × 90 cm. Dodatkowym atutem będzie funkcja hydromasażu i chromoterapii. Podwodne oświetlenie bowiem stanowi element dekoracyjny łazienki, ale również wpływa na zmysły i ciało. Zastosowane tu kolory mają relaksacyjne działanie i poprawiają samopoczucie. Kolor niebieski wycisza i uspokaja, ma właściwości kojące, podobnie jak zielony, który dodatkowo poprawia nastrój. Żółty wspomaga koncentrację, czerwony pobudza i dodaje energii, natomiast biały, jako neutralna barwa, przynosi spokój. Na ogół w wannach służących do chromoterapii znajdziemy kilkustopniową regulację natężenia oświetlenia. Wygodne może okazać się wejście do wanny z podestu, ale bardzo efektownie będzie wyglądać wolnostojąca wanna z baterią zamontowaną w podłodze. Może ona mieć różne kształty, tradycyjny, przypominający dawne, metalowe wanny, owalny, prostopadłościenny, może ona też zaokrąglona i połyskująca, z wysokim zagłówkiem. W takiej formie coraz częściej pojawia się w przestrzeni sypialni. Droższą alternatywą będzie wstawienie w mieszkaniu jacuzzi. Jeżeli jednak użytkownik woli korzystać z prysznica, może zdecydować się na panel prysznicowo-masażowy lub deszczownicę, a także słuchawkę prysznicową z dodatkowymi funkcjami. Dostępne są również brodziki do hydromasażu stóp.
Wszystko dla zdrowia
Hydroterapia bardzo dobrze oddziałuje na kręgosłup i ogólne samopoczucie, dlatego warto poświęcić więcej uwagi na odpowiedni dobór sprzętu do domowego spa.
Jeżeli łazienka ma dużą powierzchnię, może w niej się znaleźć mała, przeszklona sauna. Będzie ona zajmować około 1,5 m2. Jej wewnętrzne ściany muszą być odporne na wysoką temperaturę. Zwykle wykonuje się je z wysokojakościowych gatunków drewna, takich jak świerk kanadyjski, cedr, osika czy jodła kanadyjska. Ten sam materiał stosuje się we wnętrzu. Podłoga powinna dodatkowo mieć antypoślizgową powierzchnię. Kabina nie może bezpośrednio przylegać do ścian pomieszczenia. Należy pamiętać o zapewnieniu swobodnej cyrkulacji powietrza w pomieszczeniu. Z pewnością, jeżeli powierzchnia łazienki jest wystarczająca, warto pomyśleć również o strefie wypoczynku z szezlongiem lub leżakiem.
Umywalka w łazience powinna być duża. Dla wygody użytkowania mogą znaleźć się w niej dwa takie urządzenia. Warto pomyśleć o zainstalowaniu, obok miski ustępowej, bidetu.
Kojące dodatki
Rośliny koją zmęczone oczy, warto więc umieścić je w domowym spa. Dobrze sprawdzą się storczyki, skrzydłokwiaty czy paprocie. Przyjazny klimat wprowadzą również pięknie pachnące, cięte kwiaty. Na ścianie możemy umieścić fototapetę z przyjemnym widokiem, na przykład zdjęciem lasu, kwiatów czy widokiem morza. Powinna jednak być odporna na wodę, parę wodną, a także środki czyszczące.
Dopełnieniem wnętrza będzie z pewnością przytulne światło. Zazwyczaj w ośrodkach spa jest ono równomierne, ale często występują kolorowe akcenty. Przy nowoprojektowanych domach warto pomyśleć o dużym oknie z ciekawym widokiem. Bezpośredni dostęp do światła dziennego jest bardzo dużym plusem, a dodatkowo okno umożliwia szybką, naturalną wymianę powietrza.
W małej łazience klimat spa można uzyskać, ustawiając pachnące świece i zestawy do aromaterapii czy olejki zapachowe. Nie powinno tu także zabraknąć odpowiednio dobranych dodatków, takich jak kamienne mydelniczki, wiklinowe kosze i bambusowe misy. Nie powinno się także zapominać o innych elementach wyposażenia: miękkich ręcznikach, szlafrokach czy dywanikach. Powinny one mieć stonowane kolory, pasujące do całego pomieszczenia.
Domowe spa ma służyć relaksowi. Zapewnią to spokój, ład, minimalizm. Duże znaczenie ma tutaj kolorystyka. Zastosowane barwy powinny być jasne, sprzyjające odprężeniu i uspokojeniu. Warto więc użyć w aranżacji bieli, beży, brązów, szarości, drewna czy betonu. Kolory i materiały mogą zostać zastosowane w wykończeniu posadzki, ścian, obudowy wyposażenia, a także stanowić barwę dodatków. Ważne, aby były utrzymane w harmonijnej stylistyce.
Najnowsze trendy
Obecnym trendem są także obszary w podłodze wysypane kamieniem lub piaskiem. W suficie w łazience możemy zamontować głośniki bluetooth, żeby relaksować się przy swojej ulubionej muzyce. Łazienkowym gadżetem są telewizory chronione szklanym panelem, ale nie trzeba wiele, by urealnić wizję domowego spa. Szybko może ono stać się ulubionym pomieszczeniem w mieszkaniu.